Wystawy

  • galeria dsh

Wystawy

Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990

27.10.2020 - 20.08.2021

Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990

27.10.2020 - 20.08.2021

  • galeria dsh
galeria dsh  

Fotoreportaż z poprawczaka dla dziewcząt, wizyta uzdrowiciela Clive’a Harrisa, wielkanocny obyczaj palenia Judasza, zlot hippisów pod Jasną Górą, festiwal w Jarocinie, budowa Kopalni Węgla Kamiennego „Bogdanka”, życie Romów z bliska i wiele innych tematów. Trzy dekady życia Polaków w PRL-u zapisane na dokumentalnych fotografiach. Zapraszamy na wystawę, na której znalazło się około dwustu zdjęć wybitnych fotoreporterów współpracujących z czasopismem studenckim „itd”.

Do szkoły, fot. Jan Michlewski/Polska Agencja Fotografów FORUM

Do szkoły, fot. Jan Michlewski/Polska Agencja Fotografów FORUM

Było to pismo poświęcone kulturze oraz tematom społecznym i obyczajowym wydawane przez Zrzeszenie Studentów Polskich. Pomiędzy październikiem 1960 a majem 1990 roku ukazało się 1513 numerów – najpierw „itd. Ilustrowanego magazynu studenckiego”, potem „itd. Magazynu”, a na koniec „itd. Tygodnika studenckiego”. Ważną rolę odgrywała w nim szata graficzna, a zwłaszcza fotografia – w każdym bez wyjątku wydaniu publikowano fotoreportaż.

Wystawa towarzyszy obchodom 60-lecia „itd” i zobaczymy na niej wybrane prace dwudziestu fotoreporterów. Wśród autorów zdjęć znalazły się nazwiska tych, którzy wywarli ogromny wpływ na polską powojenną fotografię prasową. Są to: Krzysztof Barański, Andrzej Baturo, Sławek Biegański, Dorota Bilska, Stanisław Ciok, Adam Hayder, Andrzej Kiełbowicz, Witold Kuliński, Jan Michlewski, Maciej Musiał, Anna Musiałówna, Sławomir Olzacki, Maciej Osiecki, Krzysztof Pawela, Włodzimierz Pniewski, Andrzej Polec, Janusz Sobolewski, Jacek Wcisło, Krzysztof Wojciewski i Krzysztof Wójcik. Zobaczymy także portrety Krzysztofa Gierałtowskiego.

„Robili świetne zdjęcia, rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Jeździli na prowincję, gdzie już samo pismo o współpracy z gazetą, otwierało drzwi fabryk i prywatnych domów. Zwykle po przełamaniu pierwszych lodów mogli do woli podglądać i fotografować prawdę o życiu tamtej, często smutnej i szarej, ale autentycznej Polski” – mówi kurator wystawy Krzysztof Wójcik, w przeszłości także fotoreporter „itd”.

Poza reportażami na wystawie pokażemy portrety fotografów, rozkładówki czasopisma oraz materiały archiwalne. Z jednej strony to opowieść o zmieniającym się kraju i codzienności Polaków, z drugiej – zapis pracy dwóch pokoleń fotoreporterów. To właśnie oni starali się widzieć ostrzej, podejmować ważną tematykę społeczną i przemilczane tematy niewygodne dla władzy. Dziś te zdjęcia określa się mianem fotografii socjologicznej.

„Nigdy po roku 1990 fotoreportaż nie odgrywał już w Polsce takiej roli jak w szarych czasach PRL. Wbrew intencjom władzy i wszelkim przeciwnościom fotoreporterzy „itd” stworzyli kapitalny fotograficzny dokument tamtych czasów” – dodaje Krzysztof Wójcik.

Ekspozycja będzie prezentowana od 27 października 2020 do 20 sierpnia 2021.

Wystawie towarzyszy album, w którym znalazło się około stu czterdziestu zdjęć z okresu 1960–1990 wybranych głównie ze zbiorów FORUM Polskiej Agencji Fotografów.

Kuratorzy: Krzysztof Wójcik i Katarzyna Madoń-Mitzner
Koordynacja projektu i produkcja wystawy: Barbara Roszuk-Galus, Julia Libera
Projekt graficzny: Jacek Ebert
Realizacja projektu wystawy: Kotbury
Współpraca producencka: Agata Kucharska
Przygotowanie zdjęć do druku: Zbyszek Kordys PrintShop1923
Partnerzy: Tygodnik studencki „itd”, Polska Agencja Fotografów FORUM, ZAiKS, WDIiB UW, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego