Program

  • spotkanie

Program

IKONY WARSZAWY. FOGG I BRISTOL — 120 LAT | O pradziadku opowiada Michał Fogg | spotkanie

04.09.2021
godzina 14:00

IKONY WARSZAWY. FOGG I BRISTOL — 120 LAT | O pradziadku opowiada Michał Fogg | spotkanie

04.09.2021
godzina 14:00

  • spotkanie
spotkanie  

W 1901 roku, czyli 120 lat temu w Warszawie zaczęły się dwie historie. 30 maja urodził się Mieczysław Fogg, a 19 listopada powitano pierwszego gościa Hotelu Bristol. Dało to początek wielkiej muzycznej karierze i wspaniałemu miejscu na mapie stolicy. Wiele osób z pełnym przekonaniem mogłoby powiedzieć, że bez jednego i drugiego nie byłoby Warszawy, jaką znamy. Z tej okazji zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na spotkanie z Michałem Foggiem, prawnukiem Mieczysława Fogga. Po spotkaniu będzie do kupienia biografia „Poletko Pana Fogga” (2015) Dariusza Michalskiego oraz płyty z największymi szlagierami artysty.

Spotkaniu towarzyszą warsztaty dla dzieci W co bawił się pradziadek? oraz koncert zespołu Voice Band z gościnnym udziałem Eweliny Flinty.„Foggorama”, „Z piosenką przez świat” czy „Fogg and Rock” — to tylko niektóre tytuły spośród licznych programów estradowych Mieczysława Fogga. Na przestrzeni sześciu dekad dał szesnaście tysięcy koncertów w Polsce i w ponad trzydziestu innych krajach.

W trakcie spotkania z prawnukiem artysty Michałem Foggiem zaprezentowane zostaną prywatne zdjęcia artysty, okraszone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Jakim był człowiekiem prywatnie, a jakim zawodowo? Jak wyglądała jego kariera i czy wszystkie legendy z nią związane są zgodne z prawdą? W czasie spotkania porozmawiamy o legendzie Mieczysława Fogga i zderzymy ją z rzeczywistością. Spotkaniu będą towarzyszyły utwory z repertuaru wokalisty.

Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia pierwszej biografii Mieczysława Fogga „Poletko Pana Fogga” (2015) autorstwa Dariusza Michalskiego. Do kupienia będą także płyty z największymi szlagierami artysty. Najbardziej unikatową egzemplarzem będzie płyta „Kolędy Polskie” z nagraniami z 1946 roku. Są to pierwsze kolędy nagrane przez Mieczysława Fogga po wojnie wraz z Reprezentacyjnym Chórem Związku Harcerstwa Polskiego.

Michał Fogg — prezes Fundacji Retro im. Mieczysława Fogga oraz patron i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Prowadzi wydawnictwo muzyczne Fogg Record zajmujące się propagowaniem i promocją kultury okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jako animator i DJ prezentuje polską muzykę rozrywkową sprzed lat, a także organizuje koncerty i recitale. Jest współtwórcą audycji „Wieczorek przy mikrofonie” (Radio), autorem audycji „Retrofonia” (Radio RDC) i cyklu „Retrofonia Koncertowo” (Radio RDC).