Program

  • spotkanie
  • inne publikacje

Program

MAZOWIECKI | „Komiks o Tadeuszu Mazowieckim” | premiera

12.09.2021
godzina 16:00

MAZOWIECKI | „Komiks o Tadeuszu Mazowieckim” | premiera

12.09.2021
godzina 16:00

  • spotkanie
  • inne publikacje
spotkanie inne publikacje  

W rocznicę powołania rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na premierę „Komiksu o Tadeuszu Mazowieckim”. To efekt współpracy wybitnego malarza i grafika Rafała Bujnowskiego z autorką scenariusza Anną Ziarkowską, kierującą naszym Działem Edukacji. Ilustracje wykonali debiutujący artyści i artystki: Milena Bujnowska, Mikołaj Kiziniewicz, Aleksandra Piekarz, Jan Piwowarczyk, Maria Słabek, Kacper Woźny oraz Emilia Zaczek.

Wydawnictwo Domu Spotkań z Historią i miasto stołeczne Warszawa opublikowały wyjątkowy komiks – wynik współpracy Anny Ziarkowskiej, Rafała Bujnowskiego i grupy debiutujących artystów. Bohaterem komiksu jest Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski po II wojnie światowej – dla wielu symbol przemian ustrojowych, dla innych przykład mądrej troski o współobywateli. 12 września o godzinie 16:00, w rocznicę powołania rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, zapraszamy na premierę!

Komiks towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.

http://www.um.warszawa.pl/nagrodadlamlodych/

Wizualna opowieść biograficzna pokazuje Tadeusza Mazowieckiego nie tylko jako męża stanu, ale przede wszystkim jako człowieka z krwi i kości, w społecznych i prywatnych odsłonach: jako nieprzeciętnego intelektualistę, redaktora, zaangażowanego społecznika, osobę wrażliwą na sprawy innych, jako troskliwego i kochającego męża, ojca i dziadka.

Scenariusz komiksu napisała Anna Ziarkowska – historyczka, politolożka, pisarka, na co dzień kierująca działem edukacji Domu Spotkań z Historią. Warstwę wizualną wykreował ceniony na świecie artysta Rafał Bujnowski. Jego rolą nie był jednak „przekład” scenariusza na obraz, lecz koordynowanie i wsparcie prac debiutujących młodych artystów: Mileny Bujnowskiej, Mikołaja Kiziniewicza, Aleksandry Piekarz, Jana Piwowarczyka, Marii Słabek, Kacpra Woźnego i Emilii Zaczek. To ich prace składają się na całość komiksu – każdy z młodych autorów narysował jeden rozdział. Wielogłosowa formuła, w jakiej powstawał komiks, odwołuje się do wielowymiarowości samego bohatera, ale i do bliskich mu idei: współpracy, negocjowania znaczeń i dialogu, oddając jednocześnie wielość narracji i kadrów, w jakich Mazowieckiego uchwytywała historia.  

WARSZTATY Z RAFAŁEM BUJNOWSKIM –11-12 września, godz. 12:00-15:00

Promocji komiksu towarzyszyć będą dwudniowe warsztaty artystyczne pod kierunkiem Rafała Bujnowskiego. W ich trakcie uczniowie warszawskich szkół średnich wspólnie z młodymi artystami, którzy przygotowywali ilustracje do komiksu, będą wykonywać malarskie reprodukcje historycznych murali i banerów protestacyjnych z okresu 1945-1989. Prace będzie można oglądać o 17 września.

 

Komiks jest dostępny w księgarni Domu Spotkań z Historią:

https://ksiegarnia.dsh.waw.pl/pl/p/Komiks-o-Tadeuszu-Mazowieckim-/398

 

Tekst: Anna Ziarkowska

Koncepcja: Rafał Bujnowski

Autorzy rysunków: Maria Słabek, Aleksandra Piekarz, Mikołaj Kiziniewicz,

Milena Bujnowska, Kacper Woźny, Jan Piwowarczyk, Emilia Zaczek

Projekt okładki: Rafał Bujnowski

Koordynacja: Justyna Urban

Redakcja i korekta: Sylwia Siedlecka, Elżbieta Lewczuk

Fotografia: Marcin Kaliński

Projekt graficzny: Paweł Kłudkiewicz

„Komiksu o Tadeuszu Mazowieckim” to wizualna opowieść biograficzna. Odsłania przed czytelnikami i czytelniczkami postać Tadeusza Mazowieckiego nie tylko jako wybitnego polityka, ale przede wszystkim jako człowieka z krwi i kości. To historia zarówno o publicznych, jak i prywatnych odsłonach tej postaci — nieprzeciętnym intelektualiście, redaktorze, zaangażowanym społeczniku, osobie wrażliwej na sprawy innych oraz troskliwym i kochającym mężu, ojcu i dziadku.

Powstanie komiksu towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.