W rocznicę powołania rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na premierę „Komiksu o Tadeuszu Mazowieckim”. To efekt współpracy wybitnego malarza i grafika Rafała Bujnowskiego z autorką scenariusza Anną Ziarkowską, kierującą naszym Działem Edukacji. Ilustracje wykonali debiutujący artyści i artystki: Milena Bujnowska, Mikołaj Kiziniewicz, Aleksandra Piekarz, Jan Piwowarczyk, Maria Słabek, Kacper Woźny oraz Emilia Zaczek.
Wydawnictwo Domu Spotkań z Historią i miasto stołeczne Warszawa opublikowały wyjątkowy komiks – wynik współpracy Anny Ziarkowskiej, Rafała Bujnowskiego i grupy debiutujących artystów. Bohaterem komiksu jest Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski po II wojnie światowej – dla wielu symbol przemian ustrojowych, dla innych przykład mądrej troski o współobywateli. 12 września o godzinie 16:00, w rocznicę powołania rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, zapraszamy na premierę!
Komiks towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.
http://www.um.warszawa.pl/nagrodadlamlodych/
Wizualna opowieść biograficzna pokazuje Tadeusza Mazowieckiego nie tylko jako męża stanu, ale przede wszystkim jako człowieka z krwi i kości, w społecznych i prywatnych odsłonach: jako nieprzeciętnego intelektualistę, redaktora, zaangażowanego społecznika, osobę wrażliwą na sprawy innych, jako troskliwego i kochającego męża, ojca i dziadka.
Scenariusz komiksu napisała Anna Ziarkowska – historyczka, politolożka, pisarka, na co dzień kierująca działem edukacji Domu Spotkań z Historią. Warstwę wizualną wykreował ceniony na świecie artysta Rafał Bujnowski. Jego rolą nie był jednak „przekład” scenariusza na obraz, lecz koordynowanie i wsparcie prac debiutujących młodych artystów: Mileny Bujnowskiej, Mikołaja Kiziniewicza, Aleksandry Piekarz, Jana Piwowarczyka, Marii Słabek, Kacpra Woźnego i Emilii Zaczek. To ich prace składają się na całość komiksu – każdy z młodych autorów narysował jeden rozdział. Wielogłosowa formuła, w jakiej powstawał komiks, odwołuje się do wielowymiarowości samego bohatera, ale i do bliskich mu idei: współpracy, negocjowania znaczeń i dialogu, oddając jednocześnie wielość narracji i kadrów, w jakich Mazowieckiego uchwytywała historia.
WARSZTATY Z RAFAŁEM BUJNOWSKIM –11-12 września, godz. 12:00-15:00
Promocji komiksu towarzyszyć będą dwudniowe warsztaty artystyczne pod kierunkiem Rafała Bujnowskiego. W ich trakcie uczniowie warszawskich szkół średnich wspólnie z młodymi artystami, którzy przygotowywali ilustracje do komiksu, będą wykonywać malarskie reprodukcje historycznych murali i banerów protestacyjnych z okresu 1945-1989. Prace będzie można oglądać o 17 września.
Komiks jest dostępny w księgarni Domu Spotkań z Historią:
https://ksiegarnia.dsh.waw.pl/pl/p/Komiks-o-Tadeuszu-Mazowieckim-/398
Tekst: Anna Ziarkowska
Koncepcja: Rafał Bujnowski
Autorzy rysunków: Maria Słabek, Aleksandra Piekarz, Mikołaj Kiziniewicz,
Milena Bujnowska, Kacper Woźny, Jan Piwowarczyk, Emilia Zaczek
Projekt okładki: Rafał Bujnowski
Koordynacja: Justyna Urban
Redakcja i korekta: Sylwia Siedlecka, Elżbieta Lewczuk
Fotografia: Marcin Kaliński
Projekt graficzny: Paweł Kłudkiewicz
„Komiksu o Tadeuszu Mazowieckim” to wizualna opowieść biograficzna. Odsłania przed czytelnikami i czytelniczkami postać Tadeusza Mazowieckiego nie tylko jako wybitnego polityka, ale przede wszystkim jako człowieka z krwi i kości. To historia zarówno o publicznych, jak i prywatnych odsłonach tej postaci — nieprzeciętnym intelektualiście, redaktorze, zaangażowanym społeczniku, osobie wrażliwej na sprawy innych oraz troskliwym i kochającym mężu, ojcu i dziadku.
Powstanie komiksu towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.