Program

  • online

Program

NAGRODA MOCZARSKIEGO 2021 | Spotkanie z Karoliną Sulej | online

27.01.2022
godzina 18:00

NAGRODA MOCZARSKIEGO 2021 | Spotkanie z Karoliną Sulej | online

27.01.2022
godzina 18:00

  • online
online  

Na początku grudnia książka „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” została wyróżniona Nagrodą Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego. Zapraszamy do obejrzenia spotkania z autorką Karoliną Sulej — pisarką i dziennikarką. Rozmowę poprowadzi Igor Rakowski-Kłos — dziennikarz historyczny, pisarz i sekretarz Nagrody Moczarskiego. Emisja na Facebooku i YouTube Domu Spotkań z Historią.

21 stycznia opublikujemy rozmowę z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”, który został uhonorowany Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.Karolina Sulej — pisarka i dziennikarka. Jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie działa w Zespole Badań na Modą i Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie. Autorka książek „Modni. Od Arkadiusa do Zienia” (2015), „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” (2018) i „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” (2020). Współautorka publikacji „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej” (2017) i zbioru reportaży „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” (2018). Pisze do „Wysokich Obcasów”, „Pisma” czy „Vogue”.

Igor Rakowski-Kłos — ​​dziennikarz historyczny i pisarz. Autor książki „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981 roku” (2021), w której „z zacięciem detektywa godzina po godzinie rekonstruuje, co wydarzyło się 12 grudnia 1981 roku. Sięga do źródeł (także dotychczas nieznanych), ale przede wszystkim udziela głosu osobom, dla których ten dzień był z jakiegoś powodu szczególny”. Sekretarz Nagrody Moczarskiego, od lat związany z „Gazetą Wyborczą”.Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy i jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 roku na najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. To jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli między innymi Timothy Snyder, Karol Modzelewski, Jerzy Kochanowski, a w ubiegłym roku prof. Mariusz Mazur. Nagroda jest także uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, demokraty i żołnierza Armii Krajowej.