Program

  • film

Program

EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH | „Prorok. Ks. Jan Zieja” (2010) | pokaz filmu

06.03.2022
godzina 17:30

EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH | „Prorok. Ks. Jan Zieja” (2010) | pokaz filmu

06.03.2022
godzina 17:30

  • film
film  

W Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na pokaz filmu „Prorok. Ks. Jan Zieja” (2010, 52’) w reżyserii Pawła Woldana. To opowieść o Janie Ziei — duchownym, działaczu społecznym i publicyście. Był kapelanem w czasie wojny 1920 roku i kampanii wrześniowej 1939 roku oraz kapelanem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, w czasie PRL działał w opozycji i był współzałożycielem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Film tworzą fragmenty tekstów Jana Ziei, archiwalne zdjęcia i wspomnienia osób, które się z nim znały.

Film powstał w koprodukcji Domu Spotkań z Historią.

❗️ Wstęp wolny. Na miejscu prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
Od 2014 roku w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ogłaszamy nazwiska „Sprawiedliwych”. Są to osoby, które występowały w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku. Tytuł jest przyznawany przez Komitet Ogrodu Sprawiedliwych. Tworzą go osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych. W tym roku także ogłosimy nazwiska uhonorowanych, a na ich cześć w Warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych odsłonimy kamienie upamiętniające.