Program

  • spotkanie
  • wideo

Program

WIELE KULTUR, JEDNA PŁEĆ | Galina Kazimirowskaya | rozmowa | online

08.04.2022
godzina 20:00

WIELE KULTUR, JEDNA PŁEĆ | Galina Kazimirowskaya | rozmowa | online

08.04.2022
godzina 20:00

  • spotkanie
  • wideo
spotkanie wideo  

Bohaterką drugiego odcinka cyklu jest Galina Kazimirowskaya — dyrygentka grupy Volny Chor (Wolny Chór), jednego z symboli trwającej rewolucji. W Polsce mieszka od niemal roku. W Białorusi zostawiła całe swoje życie. Powrót oznaczałby dla niej nawet dwadzieścia lat więzienia. Za co? Za śpiewanie pieśni w języku białoruskim. W rozmowie z Kingą Sochacką opowiada o swoim domu i ogrodzie pod Mińskiem. Tęsknocie za własnym łóżkiem, przyjaciółmi i zwykłym życiem.

🎥 Emisja odcinka na YouTubie i Facebooku Domu Spotkań z Historią.



Co Galina Kazimirowskaya powiedziałaby dziewczynie, która myśli o opuszczeniu Białorusi? „Jeśli nie musisz wyjeżdżać, zostań. A jak już musisz wyjechać, to miej plan na to nowe życie w innym kraju”. Życie na uchodźstwie jest dla niej wyrwaniem z ziemi i życiem na walizkach w oczekiwaniu na powrót. Nie lubi dzielić ludzi na kobiety i mężczyzn. Walczy ze stereotypami i jak mówi — „jeśli cię boli, to płaczesz i nie ma znaczenia, jakiej płci jesteś”. Uważa, że polskie społeczeństwo nie zna białoruskiej historii i kultury. Adam Mickiewicz i Stanisław Moniuszko są dla niej Białorusinami. Jak podkreśla, nie chodzi o „nasze czy wasze”, tylko wspólną historię, poetów czy kompozytorów. Próbuje szukać momentów radości. Ciałem mieszka Warszawie, ale myślami jest przy Białorusi. Mówi o sobie: „Jestem kobietą wolną, mam nadzieję, że mocną. Chciałabym być mądrą i szczęśliwą”.



W ramach cyklu „Wiele kultur, jedna płeć — intymny przewodnik po świecie kobiet”, który powstaje we współpracy z Fundacją Warszawa jest kobietą, poruszymy wątki dotyczące różnic kulturowych — wychowywania chłopców i dziewczynek, modeli rodziny, podejścia do aborcji i związków homoseksualnych. Bohaterki opowiedzą też po prostu o sobie — o powodach przeprowadzki i pierwszych wrażenia po przyjeździe do Polski. O tym, za czym tęsknią, co jest dla nich trudne w życiu na emigracji i uchodźstwie, z jakimi stereotypami muszą się na co dzień mierzyć.

Dotychczas opublikowaliśmy rozmowę z Kunnej Takahaj, a w kolejnych rozmowach wezmą udział:
Eri Mizutani (Japonia)
— reżyserka i scenarzystka,
Wika Solonitsyna (Ukraina) — psycholożka i coach,
Senait Cieplińska (Erytrea) — założycielka Fundacji Adulis, 
Gianna Benvenuto (Urugwaj) — aktorka związana z grupą Studium Teatralne.

Prowadzenie: Kinga Sochacka (Dom Spotkań z Historią, Fundacja Warszawa jest kobietą)
Realizacja: Robert Olszański
Produkcja: Sandra Sieluk, Kinga Sochacka