Program

  • spotkanie
  • film

Program

Setna rocznica urodzin Olgierda Budrewicza

10.02.2023
godzina 18:00

Setna rocznica urodzin Olgierda Budrewicza

10.02.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
  • film
spotkanie film  

10 lutego 2023 przypada setna rocznica urodzin Olgierda Budrewicza. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie z jego przyjaciółmi, które poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Po rozmowie odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Olgierd Budrewicz. Byłem wszędzie” (2013, 39 min) w reżyserii Artura Mościckiego.

Olgierd Budrewicz, fot. Fundacja S he for Art

Olgierd Budrewicz, fot. Fundacja S he for Art

Olgierd Budrewicz (1923–2011) był dziennikarzem, reporterem, podróżnikiem, varsavianistą, powstańcem warszawskim i żołnierzem Armii Krajowej. Jako reporter odwiedził ponad sto sześćdziesiąt krajów. Napisał tysiące artykułów, felietonów, szkiców i esejów. Wydał ponad sto książek o tematyce podróżniczej, Polsce i Warszawie. Fascynowały go zwłaszcza Stany Zjednoczone, Ameryka Południowa, Japonia i Wyspy Pacyfiku, którym poświęcił swoje najlepsze reportaże. Poza tym pisał felietony do prasy warszawskiej i ogólnopolskiej. Wydał kilkanaście książek o historii i współczesności Warszawy, w tym wydanego przed pół wiekiem „Bedekera warszawskiego” – przewodnik po powojennej stolicy. 

Olgierd Budrewicz opisał swoje życie w książce „Byłem wszędzie” nazywanej podróżniczą biblią. To zbiór wspomnień z jego podróży oraz ze spotakń z poznanymi ludźmi z całego świata. Autor poświęca też sporo miejsca Warszawie, pokazując piękno rodzinnego miasta.

Justyna Dżbik-Kluge porozmawia z rodziną i przyjaciółmi, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i opowieściami o Olgierdzie Budrewiczu. W spotkaniu wezmą udział:

  • Ewa Budrewicz – córka Olgierda Budrewicza.
  • Janusz Fogler – przyjaciel i towarzysz podróży. Polski fotograf, dziennikarz, wykładowca akademicki, profesor sztuk plastycznych, prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2009–2022).
  • Grzegorz Micuła – wieloletni asystent i przyjaciel rodziny. Polski dziennikarz, pisarz, podróżnik, krajoznawca. Autor książek i przewodników turystycznych. Biograf Olgierda Budrewicza.
  • Artur Mościcki – polski reżyser i scenarzysta, autor filmu dokumentalnego „Olgierd Budrewicz. Byłem wszędzie”.
  • Wiesław Ochman – przyjaciel. Polski śpiewak operowy.

Na koniec odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Olgierd Budrewicz. Byłem wszędzie”. Na kolejne pokazy zapraszamy 11 i 12 lutego o 18:00 do Domu Spotkań z Historią.