Program

  • inne

Program

Królewski weekend rumuński w Warszawie

01.07.2023 - 02.07.2023

Królewski weekend rumuński w Warszawie

01.07.2023 - 02.07.2023

  • inne
inne  

W tym roku upamiętniamy wydarzenie o szczególnym znaczeniu symbolicznym dla stosunków polsko-rumuńskich: stulecie wizyty króla Ferdynanda I i królowej Marii w odrodzonej Polsce. Jego Królewska Wysokość Radu, Książę Małżonek Jej Królewskiej Mości Małgorzaty, córki ostatniego króla Rumunów Michała I, odwiedzi Warszawę, aby 2 lipca wziąć udział w obchodach tej rocznicy.

Z tej okazji, w dniach 1 i 2 lipca, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie organizuje we współpracy z Ambasadą Rumunii w RP i Domem Spotkań z Historią „Królewski weekend rumuński”. Patronem medialnym wydarzenia jest History Channel. Wszystkie wydarzenia gości Dom Spotkań z Historią.

 

Głównym wydarzeniem weekendu będzie inauguracja wystawy plenerowej „Suknie, fraki, epolety. Rumuńska Rodzina Królewska w Polsce, 1923”.

Dwujęzyczna wystawa, w wersji polskiej i angielskiej, której kuratorem jest prof. Henryk Walczak, przedstawia zdjęcia z wizyty rumuńskiej pary królewskiej w Polsce, które odbiły się szerokim echem w ówczesnej prasie. Będzie można ją zwiedzać na skwerze ks. Jana Twardowskiego do 21 lipca.

Upamiętniana wizyta jest punktem wyjścia do zagłębienia się w historię pierwszej połowy XX wieku oraz w historię stosunków polsko-rumuńskich w okresie międzywojennym.

W sobotę 1 lipca o godzinie 16.00, dziennikarz i dyplomata Bogumił Luft, były ambasador Rumunii w Polsce i w Republice Mołdawii, autor książki „Rumun goni za happy endem” (Wydawnictwo Czarne), poprowadzi dialog z rumuńskim historykiem Narcisem Dorinem Ionem wspominając rumuńską rodzinę królewską, jej relacje z Polską oraz dyskutując o aktualnej roli monarchii w życiu publicznym, dzisiejszej republiki, Rumunii.

Królowa Maria, jedna z najpotężniejszych i najbardziej charyzmatycznych postaci w historii Rumunii XX wieku, przywołana zostanie w filmie dokumentalnym „Królowa Maria – serce Rumunii” (sobota 1 lipca, g. 16.00).

W niedzielę o godzinie 12.00, Narcis Dorin Ion zaprezentuje królewskie rezydencje urządzone i udekorowane przez samą królową Marię. Polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć wytworne wnętrza pałaców i rezydencji królewskich.

W niedzielę o godzinie 16.00, o stosunkach między krajami oraz sojuszu wojskowym zawartym 3 marca 1921 r. opowiedzą prof. Henryk Walczak oraz prof. Krzysztof Nowak, koordynatorzy publikacji drugiego tomu dokumentów dyplomatyczno-wojskowych pt. „Najbezpieczniejsza gwarancja pokoju i cywilizacji w Europie Wschodniej. Przymierze polsko-rumuńskie 1926-1932. Dokumenty i materiały”.

W ramach cyklu wydarzeń w Domu Spotkań z Historią odbędą się również kreatywne warsztaty dla dzieci oraz prezentacja ludowej rumuńskiej bluzki „ia”, którą królowa Maria rozsławiła na cały świat (sobota 1 lipca, godzina 12.00).

Historia wyjątkowej przyjaźni

Sto lat temu, między 23 a 29 czerwca para królewska, rumuński premier i elity polityczne zostali z pompą przyjęci w Warszawie przez prezydenta Wojciechowskiego, marszałka Piłsudskiego i premiera Witosa. Przez 6 dni polskie władze organizowały dla gości prawdziwy tour de force: rauty, spektakle operowe, rewie i manewry wojskowe. Rumuńska para królewska, a zwłaszcza królowa Maria, swoją charyzmą i wyrafinowaniem podbiła ówczesną prasę.

Wizyta w ogromnym stopniu przyczyniła się do stworzenia klimatu zaufania i przyjaźni między rodziną królewską a polskimi przywódcami, ale także między rumuńskimi i polskimi elitami oraz do umocnienia sojuszu wojskowego zawartego w 1921 roku i do zbliżenia obu kultur.

Przyjaźń ta przetrwała próbę czasu. We wrześniu 1939 r., mimo zagrożenia wojną ze strony Rzeszy Niemieckiej i ZSRR, Rumunia przyjęła dziesiątki tysięcy polskich uchodźców, w tym elit politycznych i wojskowych.

 

Więcej szczegółów dotyczących programu Królewskiego weekendu rumuńskiego w Warszawie znajduje się pod tym linkiem: https://www.icr.ro/varsovia/weekend-regal-romanesc-la-varsovia/pl