Program

  • cykle
  • film
  • spotkanie

Program

HOME MOVIES: NIECHCIANE ARCHIWA | Ludność żydowska pod okupacją niemiecką

09.11.2023
godzina 18:00

HOME MOVIES: NIECHCIANE ARCHIWA | Ludność żydowska pod okupacją niemiecką

09.11.2023
godzina 18:00

  • cykle
  • film
  • spotkanie
cykle film spotkanie  

Jest wiele amatorskich filmów pokazujących ludność żydowską i getta na terenach byłej RP w pierwszym okresie niemieckiej okupacji. To właśnie te materiały filmowe będą tematem trzeciego spotkania z cyklu „Home movies: niechciane archiwa”.

Getto w Łodzi, kwiecień-maj 1940. Fot. Bundesarchiv/Wikimedia Commons

Getto w Łodzi, kwiecień-maj 1940. Fot. Bundesarchiv/Wikimedia Commons

Czym różnią się one od materiałów propagandowych? Dlaczego Niemcy tak często nagrywali getta i co ich w tym temacie fascynowało? Opowiedzą o tym nasi goście dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska i prof. Andrzej Żbikowski. Spotkanie poprowadzi dr Zofia Wóycicka (Wydział Socjologii UW).

HOME MOVIES: NIECHCIANE ARCHIWA
W 1932 roku firma Kodak wprowadziła na rynek wynalazek, który zdemokratyzował kino – lekkie, przenośne kamery. Węższa niż w przypadku profesjonalnego sprzętu taśma 8mm pozwalała zapisać na jednej rolce od 3 do 4,5 minuty nagrania. Firma zapewniała pełną obsługę w myśl hasła: „Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę”. Wkrótce konkurencyjne rozwiązania przedstawiła niemiecka Agfa; obie firmy jeszcze przed wojną oferowały zapis na taśmie kolorowej. Filmowcy-amatorzy utrwalali więc na taśmach wszystko: relacje z wakacji i podróży, uroczystości rodzinne, wydarzenia publiczne, spacery i życie domowe. Wybuch wojny nie oznaczał końca kariery home movies. Filmowcy-amatorzy w żołnierskich mundurach poruszali się po całej Europie, docierając wszędzie, gdzie stacjonowały niemieckie wojska. Utrwalali to, czego nie chciały widzieć kamery filmujące na użytek propagandy III Rzeszy. To właśnie te nieznane i odrzucone świadectwa filmowe z okresu okupacji niemieckiej nagrywane przez żołnierzy i przedsiębiorców będą tematem spotkań. W ramach każdego z nich pokażemy wybrane fragmenty filmów poświęcone innemu okresowi bądź aspektowi wojennej rzeczywistości na terenach polskich okupowanych przez III Rzeszę.