Program

  • wokół wystaw
  • warsztaty
  • dla rodzin
  • dla dzieci

Program

ZRÓB SWOJĄ „STOLICĘ”! | rodzinne warsztaty

10.03.2024
godzina 15:00 - 17:00

ZRÓB SWOJĄ „STOLICĘ”! | rodzinne warsztaty

10.03.2024
godzina 15:00 - 17:00

  • wokół wystaw
  • warsztaty
  • dla rodzin
  • dla dzieci
wokół wystaw warsztaty dla rodzin dla dzieci  

Przenieś się z w czasie do Warszawy lat 50. i 60.! Stwórz z rodziną własne autorskie wydanie pisma „Stolica”! Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat oraz ich opiekunki i opiekunów do Domu Spotkań wspólnie autorski numer Tygodnika „Stolica”!

Warsztaty odbywają się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „ZBYSZKO SIEMASZKO. FOTOGRAF WARSZAWY”

Okładka Stolicy Nr 37 (718), Rok XVI, 10.09.1961

Okładka Stolicy Nr 37 (718), Rok XVI, 10.09.1961

Zbigniew Siemaszko, wybitny fotograf, autor prezentowanych na najnowszej wystawie DSH fotografii, był wieloletnim współpracownikiem legendarnego Tygodnika „Stolica”. Dokumentował dla tego warszawskiego magazynu przemiany, piękno i nowoczesność odrodzonego po II wojnie światowej miasta stołecznego Warszawy.

W pierwszy weekend programu otwarcia nowej wystawy Domu Spotkań z Historią podczas warsztatów dzieci wraz rodzicami i opiekunami poznają atmosferę powojennej Warszawy. Wybrane zdjęcia Zbyszka Siemaszki będą inspiracją dla uczestniczek i uczestników do stworzenia autorskiego wydania „Stolicy”. Na warsztatach dostępne będą różne materiały plastyczne, dzięki którym każda z prac będzie wyjątkowa!

prowadzenie: Sebastian Gawęda, Dominika Nowicka
❗️obowiązują zapisy: recepcja@dsh.waw.pl, tel.: 22 255 05 00, liczba miejsc ograniczona, wstęp wolny

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca ponad 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.

Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom.

Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej. 

To pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości Zbyszka Siemaszki, czerpiąca zarówno ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego jak i Agencji FORUM. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i wybrane okładki  Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy. Kuratorami wystawy są Katarzyna Madoń-Mitzner oraz Krzysztof Wójcik, varsavianistyczne opisy zdjęć opracował Jerzy S. Majewski. Więcej informacji o wystawie →

ZBYSZKO SIEMASZKO urodził się w 30 sierpnia 1925 roku w Wilnie. Jego ojcem był znany fotograf Leonard Siemaszko, który wraz z żoną Tatianą prowadził atelier fotograficzne, a później także sklep z aparatami. Leonard pracował również jako fotoreporter, m.in. dla „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, oraz portretował Józefa Piłsudskiego. Zbyszko i dwaj jego starsi bracia – Leonard i Henryk – od dziecka przyuczali się do zawodu.

W czasie II wojny Siemaszko, jako 19-latek, wstąpił do 3. Wileńskiej Brygady AK (pseudonim „Swojak”). Dokumentował życie partyzantów – wykonał wówczas kilkaset zdjęć. Ciężko ranny w czasie jednej z akcji, trafił do niemieckiej niewoli, skąd został odbity. W 1945 roku wraz z rodziną opuścił Kresy. W Katowicach Siemaszkowie znów prowadzili zakład fotograficzny. Zbyszko zrobił tam maturę i podjął pracę fotoreportera w tygodniku „Odra”. W 1948 roku przenieśli się do Warszawy. Rodzice otworzyli przy placu Narutowicza kolejny zakład fotograficzny. Zbyszko studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, ale wkrótce zatrudnił się w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym, gdzie prowadził pracownię dokumentacji fotograficznej. Odtąd całe swoje życie związał z Warszawą i z fotografowaniem. Jego mentorem był wybitny fotograf architektury Edmund Kupiecki. To on wprowadził go w 1951 roku do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1951–1963 Siemaszko systematycznie dokumentował odbudowę miasta dla Państwowego Przedsiębiorstwa Konserwacji Architektury Monumentalnej. W 1953 roku dołączył do zespołu tygodnika „Stolica”; jego zdjęcia należały do najczęściej publikowanych – był autorem okładek do 222 numerów. Wydał też m.in. dwa autorskie albumy o Warszawie (1964 i 1968). Od 1969 do 1990 roku pracował jako fotoreporter tygodnika „Perspektywy” i realizował swoje projekty autorskie. Jeździł po Polsce i latał nad Polską. Zrobił m.in. tysiące zdjęć lotniczych miast i miasteczek na zlecenie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Zmarł w 2015 roku.

Zawsze fotografował w terenie, nie interesowała go praca w atelier. Zakład „Fotografia Siemaszkowie” przejął po Leonardzie jego wnuk Maciej, a obecnie prowadzą go prawnuk, Filip Siemaszko z żoną Anną. Kolekcja w sumie kilkunastu tysięcy zdigitalizowanych fotografii Zbyszka Siemaszki znajduje się w Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz w Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Wciąż opracowywane i udostępniane są nowe jego zdjęcia.