Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

WARSZAWA SIEMASZKI | Jerzy S. Majewski | spotkanie

12.05.2024
godzina 12:00

WARSZAWA SIEMASZKI | Jerzy S. Majewski | spotkanie

12.05.2024
godzina 12:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

Spójrz na wystawę zdjęć Zbyszka Siemaszki okiem Jerzego S. Majewskiego, historyka sztuki, dziennikarza, autora książek varsavianistycznych i bloga „Miasta Rytm”.

Spotkanie odbywa się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „ZBYSZKO SIEMASZKO. FOTOGRAF WARSZAWY”.

Siemaszko był świadkiem odbudowy zrujnowanej po II wojnie światowej Warszawy i odradzania się stolicy w czasach PRL-u. Swoim obiektywem dokumentował błyskawicznie dokonujące się w przestrzeni miasta zmiany. Koncentrował się głównie na urbanistyce i architekturze, ale w jego twórczości nie brak zdjęć o reportażowym charakterze. Jerzy S. Majewski opowie o Warszawie lat 50. i 60., która na prezentowanych zdjęciach zdaje się być nowoczesną metropolią. Wspólnie przeniesiemy się m.in. na piękne, piaszczyste nadwiślańskie plaże, na Starówkę i Trakt Królewski, na ulice i place Śródmieścia, Muranowa i Pragi.

Budowa Ściany Wschodniej, 1962/1963.  Na pierwszym planie metalowa konstrukcja Rotundy PKO projektu zespołu Jerzego Jakubowicza, z prawej szkielet nieistniejącego już biurowca Universalu. Rotunda była znakomitym architektonicznie, przeszklonym pawilonem, zwieńczonym dachem z okapem o charakterystycznym ząbkowaniu. To od niego nazwano go „czapką generalską”. 15 lutego 1979 na skutek eksplozji gazu doszło tu do największej katastrofy lat 70. w Warszawie. Zginęło w niej 49 osób. W 2017 roku budynek rozebrano i zgodnie z projektem architektów z Krakowa wzniesiono jego nieudaną „kopię”. Fot. NAC/Zbyszko Simaszko

Budowa Ściany Wschodniej, 1962/1963. Na pierwszym planie metalowa konstrukcja Rotundy PKO projektu zespołu Jerzego Jakubowicza, z prawej szkielet nieistniejącego już biurowca Universalu. Rotunda była znakomitym architektonicznie, przeszklonym pawilonem, zwieńczonym dachem z okapem o charakterystycznym ząbkowaniu. To od niego nazwano go „czapką generalską”. 15 lutego 1979 na skutek eksplozji gazu doszło tu do największej katastrofy lat 70. w Warszawie. Zginęło w niej 49 osób. W 2017 roku budynek rozebrano i zgodnie z projektem architektów z Krakowa wzniesiono jego nieudaną „kopię”. Fot. NAC/Zbyszko Simaszko

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca ponad 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.

Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom.

Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej. 

To pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości Zbyszka Siemaszki, czerpiąca zarówno ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego jak i Agencji FORUM. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i wybrane okładki  Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy. Kuratorami wystawy są Katarzyna Madoń-Mitzner oraz Krzysztof Wójcik, varsavianistyczne opisy zdjęć opracował Jerzy S. Majewski. Więcej informacji o wystawie →