Nieustannie fotografujemy. Odkąd w kieszeniach mamy smartfony, robimy to niemal kompulsywnie. W zalewie obrazów, w jakim dziś żyjemy, fotografia traci powoli status medium, które objaśnia świat. Wciąż jednak pozostaje doskonałym narzędziem, aby ten świat poznawać. Świadome fotografowanie – wybieranie kadru, momentu, perspektywy - to znakomite ćwiczenie poznawcze, pozwalające nam dowiedzieć się więcej o fotografowanym przez nas miejscu.
Spotkanie odbywa się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „ZBYSZKO SIEMASZKO. FOTOGRAF WARSZAWY”.
Wystawa Zbyszka Siemaszki skłania do refleksji na temat roli fotografii w patrzeniu na miasto. Jak bardzo rola ta zmieniła się od czasów, kiedy Siemaszko fotografował odradzanie się stolicy w czasach PRL-u? Jak dziś fotografuje się miasto? Kim są współczesne fotografki i fotografowie Warszawy?
Reportażysta i fotoreporter Filip Springer – autor wielu książek poświęconych przestrzeni i architekturze, swoją pracę zawodową zaczynał od fotografii. Przez blisko dziesięć lat pracował jako fotoreporter w „Gazecie Poznańskiej”, później „Głosie Wielkopolskim”, aż wreszcie w Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. W swoich książkach od początku publikował fotografie własnego autorstwa. Obecnie koordynuje projekt „Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji”, którego celem jest dokumentacja fotograficzna przemiany prawobrzeżnej Warszawy.
prowadząca: Monika Szewczyk
Krucza, lata 60. Nocna Warszawa rozbłysła neonami na początku lat 60. Na zdjęciu końcowy odcinek ulicy Kruczej. Z prawej strony reklama świetlna dużego sklepu samoobsługowego SAM – zaprojektowana przez Teodora Adamskiego w Pracowni Sztuk Plastycznych ok. 1959/1960 roku. Fragment neonu w postaci płonącego na zielono zygzaka dotrwał do lat 80. Z lewej oświetlony Centralny Dom Towarowy (zwany „Cedetem”) z zasłaniającym go skrzydłem biurowym. Rozebrano je w minionej dekadzie w związku z całkowitą przebudową budynku. Fot. FORUM/Zbyszko Siemaszko
„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca ponad 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.
Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom.
Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej.
To pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości Zbyszka Siemaszki, czerpiąca zarówno ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego jak i Agencji FORUM. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i wybrane okładki Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy. Kuratorami wystawy są Katarzyna Madoń-Mitzner oraz Krzysztof Wójcik, varsavianistyczne opisy zdjęć opracował Jerzy S. Majewski.
Więcej informacji o wystawie →