Program

  • spacer
  • cykle

Program

OBCHODY 80. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO| STARE MIASTO | Spacer śladami Powstania

22.09.2024
godzina 16:00 - 18:00

OBCHODY 80. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO| STARE MIASTO | Spacer śladami Powstania

22.09.2024
godzina 16:00 - 18:00

  • spacer
  • cykle
spacer cykle  

Podczas Powstania Warszawskiego Pałac Krasińskich był kluczowym punktem oporu, obsadzonym przez batalion „Parasol”. 27 sierpnia został zbombardowany przez trzy niemieckie samoloty, w wyniku czego zginęło 27 osób. Pozostali uczestnicy obrony ewakuowali się kanałem, którego właz znajdował się przy ul. Długiej, w pobliżu Placu Krasińskich.

Kim był najlepszy przewodnik po kanałach i jaką rolę odegrał? Gdzie mieścił się Sztab Komendy Głównej Armii Krajowej? Dlaczego „Czarna Niedziela” jest uznawana za jedno z najciemniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń Powstania Warszawskiego?


Związek Powstańców Warszawskich oraz Dom Spotkań z Historią, w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zapraszają na spacer, podczas którego odkryjemy historię i miejsca związane z dramatycznymi wydarzeniami Powstania Warszawskiego. Naszym przewodnikiem będzie Hubert Smoczyk, przewodnik miejski z „Warszawskiego Zaułka”.

⇒ miejsce zbiórki: plac Krasińskich obok siedziby Związku Powstańców Warszawskich (ul. Długa 22)
⇒ miejsce zakończenia spaceru: plac Zamkowy, od strony Trasy W-Z
⇒ wstęp wolny 

Osobom zainteresowanym tematyką Powstania Warszawskiego polecamy nie przegapić wyjątkowej wystawy „Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności” w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22.

Na wystawie „Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności” można obejrzeć filmowe relacje osób walczących w Powstaniu Warszawskim. Wspomnieniami o 63 dniach walk oraz okresie powojennym dzielą się m.in. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, pseudonim „Motyl,” Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim „Pączek,” oraz Anna Jakubowska, pseudonim „Paulinka.” Wystawa odsłania historie o ludziach, ich emocjach, strachu i radościach, które towarzyszyły im nie tylko podczas Powstania, ale i w czasie po wojnie. Dodatkowo przybliża historię domu przy ulicy Długiej oraz budowy Pomnika Powstania Warszawskiego, który jest widoczny z jego okien.
⇒ wstęp na wystawę wolny 

Związek Powstańców Warszawskich to organizacja kombatancka, której celem jest utrwalanie pamięci o Powstaniu Warszawskim oraz wspieranie weteranów i ich rodzin. W swojej siedzibie przy ul. Długiej 22, we współpracy z Domem Spotkań z Historią, ZPW organizuje wystawy, spotkania i inne wydarzenia edukacyjne poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy również na: 
OD GIBALSKIEGO DO SPOKOJNEJ. Spacer śladami Powstania
OD STAWEK DO NOWEGO MIASTA. Spacer Śladami Powstania
OD MIODOWEJ DO PLACU BANKOWEGO. Spacer śladami Powstania