Spójrz na wystawę zdjęć Zbyszka Siemaszki z perspektywy Jerzego S. Majewskiego, historyka sztuki, dziennikarza, autora książek varsavianistycznych i bloga „Miasta Rytm”.
W ramach FINISAŻU WYSTAWY ZBYSZKO SIEMASZKO. FOTOGRAF WARSZAWY zapraszamy również na:
WISŁA SIEMASZKI | Marta Gawryluk | wycieczka rowerowa
NOWOCZESNA, LEKKA, Z HUMOREM. O NEONOWEJ REKLAMIE I ZAPOMNIANYCH ARTYSTACH CZASU PRL-U | Julia Majewska | spotkanie
JAKA PIĘKNA JEST WARSZAWA.NEONOWA WARSZAWA | Karolina Iwańczyk | rodzinne warsztaty architektoniczne
SIEMASZKO NIEZNANY | Katarzyna Kalisz, Katarzyna Madoń-Mitzner, Anna i Filip Siemaszkowie | spotkanie
Trasa W-Z z panoramą Krakowskiego Przedmieścia, połowa lat 60. Trasa W-Z (Wschód–Zachód) była największą inwestycją urbanistyczną i komunikacyjną tuż powojennej Warszawy i pierwszą nowoczesną arterią komunikacyjną. Projekt przygotowali w 1948 roku Zygmunt Stępiński i pracownia W-Z, do której należeli: Józef Sigalin, Stanisław Jankowski i Jan Knothe. Otwarcie nastąpiło 22 lipca 1949 roku. Wielkim osiągnięciem było przeprowadzenie trasy tunelem pod placem Zamkowym i ulicą Miodową. Wraz z nią powstało pierwsze warszawskie osiedle mieszkaniowe Mariensztat (jego fragment widoczny z lewej strony). Powyżej potężna bryła kościoła św. Anny. Z prawej strony zdjęcia – odbudowany pałac Pod Blachą, a nad nim ruiny Zamku Królewskiego. Za czasów I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki projekty odbudowy Zamku odłożono do szuflady. Fot. NAC/Zbyszko Siemaszko
Siemaszko był świadkiem odbudowy zrujnowanej po II wojnie światowej Warszawy i odradzania się stolicy w czasach PRL-u. Swoim obiektywem dokumentował błyskawicznie dokonujące się zmiany w przestrzeni miasta. Koncentrował się głównie na urbanistyce i architekturze, ale w jego twórczości nie brak zdjęć o reportażowym charakterze. Zapraszamy do wysłuchania niezwykłej opowieści o Warszawie lat 50. i 60. Wspólnie przeniesiemy się m.in. na piaszczyste, nadwiślańskie plaże, na Starówkę i Trakt Królewski, wreszcie na ulice i place Śródmieścia, Muranowa i Pragi.
Do 8 września 2024 roku w DSH możecie zobaczyć przekrojową wystawę „ZBYSZKO SIEMASZKO. FOTOGRAF WARSZAWY”.
Dowiedz się więcej →