Inne

  • cykle
  • spacer

Inne

Spacery po ulicach warszawskiego getta

Spacery po ulicach warszawskiego getta


cykle spacer  

Zapraszamy na cykl spacerów po ulicach warszawskiego getta opracowany na podstawie książki prof. Jacka Leociaka Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę.



Prof. Jacek Leociak opisał historie dwunastu warszawskich ulic należących w czasie II wojny światowej do getta. Sześć z tych ulic poznamy w ramach spacerów, które poprowadzi Jagna Kofta z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Książka prof. Jacka Leociaka stała się inspiracją do wytyczenia tras ulicami zamieszkiwanymi kiedyś przez Żydów. Poznamy miejsca – ulice, zaułki, place, podwórka, budynki – które autor opisał. Ze zgiełku współczesnej Warszawy wyłowimy głosy ludzi, którzy tam mieszkali przed wiekami, przed ostatnią wojną, w czasie okupacji. Ich życie toczyło się w murach, po których właściwie nie ma już śladów. Spróbujemy te ślady jednak odszukać. Sprawdzimy, co o historii tych ulic i ich mieszkańców mogą nam powiedzieć: skrawki bruku, resztki kamienic czy murów, zagrzebane w ziemi cegły, stare mapy i zdjęcia.

PROGRAM:
08.04 (niedziela), godz.12.00, ul. Sienna
Zbiórka: Pałac Kultury i Nauki, Teatr Lalka

15.04 (niedziela), godz.12.00, ul. Chłodna
Zbiórka: Hala Mirowska, wejście główne od strony al. Jana Pawła II

13.05 (niedziela), godz.12.00, ul. Nalewki
Zbiórka: Arsenał, ul. Długa

19.05 (sobota), godz.12.00, ul. Nowolipki
Zbiórka: Skwer na rogu ul. Nowolipki i ul. Andersa

10.06 (niedziela), godz.12.00, ul. Smocza
Zbiórka: Ratusz Wola, ul. Żelazna na rogu z Al. Solidarności

16.06 (sobota), godz.12.00, ul. Niska
Zbiórka: ul. Niska róg ul. Dubois

Wszystkie spacery poprowadzi Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka od lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.