Sto lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Jak przez ten czas zmieniała się rola kobiet w tworzeniu miasta i samo miasto? Wspólnie z m.st. Warszawą i Fundacją Warszawa jest kobietą zapraszamy na cykl spacerów i wycieczek rowerowych.
Fot. zbiory Doroty Matejak/AHM
Wybierzemy się szlakiem niezwykłych kobiet – naukowczyń, generałów, artystek, lekarek, projektantek, społeczniczek, skandalistek i feministek. Kobiet zasłużonych dla Warszawy, które przez całe swoje życie torowały drogę Polkom do edukacji i pracy, tytułów i niezależności. Podczas spacerów wyruszymy w podróż w czasie – obudzimy duchy miejsc, w których pracowały i tworzyły bohaterki naszego cyklu.
PROGRAM MIASTA KOBIET
Spacery:
1.07 (niedz.), 12:00, Śródmieście
Zbiórka: pl. Konstytucji 4. Przewodniczka: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff)
Kup bieliznę u Anieli Godlewskiej i cofnij się do czasów, gdy w Domach Towarowych Centrum dostępne były kolekcje Barbary Hoff. Zobacz dom jednej z pierwszych parlamentarzystek II RP Ireny Kosmowskiej, poznaj historię Teatru Polonia założonego przez Krystynę Jandę i dowiedz się, co wspólnego z kobietami ma neon „Siatkarka”. W trakcie spaceru po Śródmieściu opowiemy o miejscach, które tworzyły kobiety oraz o ich wpływie na życie dzielnicy.
8.07 (niedz.), 12:00, Stare Miasto
Zbiórka: ul. Bonifraterska 12. Przewodniczka: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff)
Poznaj autorkę rzeźby „Piosenka dla Warszawy” i zobacz kamienicę ozdobioną freskami Zofii Stryjeńskiej. Stare Miasto skrywa wiele kobiecych historii. Dowiedz się, gdzie mieszkały i tworzyły Michalina Wisłocka, Olga Niewska (rzeźbiarka, której pozowali m.in. Piłsudski i Mościcki), Pola Gojawiczyńska (autorka m.in. powieści „Dziewczęta z Nowolipek”) oraz Maria Konopnicka.
15.07 (niedz.), 12:00, Praga
Zbiórka: ul. Targowa 18. Przewodniczka: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff)
Wybierz kapelusz w pracowni Aliny Cieszkowskiej, zobacz falujący dom małżeństwa architektów Heleny i Szymona Syrkusów, zajrzyj do kapliczki ufundowanej przez Kazimierę Ujczak. Spacerując po Pradze, poznamy historię m.in. Antoniny Żabińskiej i Sabiny Sebyłowej, dowiemy się, kim byli Szmul i Judyta Jakubowicz-Zbytkower oraz porozmawiamy o twórczości rzeźbiarki Magdaleny Gross i artystki Katarzyny Kozyry.
22.07 (niedz.), 12:00, Ochota
Zbiórka: róg ulicy Filtrowej i al. Niepodległości. Przewodnik: Michał Fijka (WARSoff)
Poznaj „gorszycielkę” i najbardziej znaną działaczkę feministyczną okresu przedwojennego, czyli Irenę Krzywicką. Dowiedz się, za co Sue Ryder uwielbiała Polskę i wybierz się na spektakl do Och Teatru. Na Ochocie przypomnimy wiele kobiecych nazwisk związanych ze sztuką – śpiewaczkę operową Halinę Leską oraz malarki Halinę i Stanisławę Maszyńskie, polską Matę Hari, czyli Krystynę Skarbek, opowiemy też o historyczce sztuki Marii Czapskiej oraz nauczycielkach Annie, Irenie i Halinie Goldmann.
29.07 (niedz.), 12:00, Żoliborz
Zbiórka: ul. Krasińskiego 25. Przewodniczka: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff)
Zaangażuj się w życie kulturalne Żoliborza i odwiedź Fundację im. Kaliny Jędrusik, piosenkarki i aktorki, mieszkanki tej dzielnicy. Zobacz willę architektów Stanisława i Barbary Brukalskich oraz zdobądź Twierdzę Zmartwychwstanek, tzw. redutę Żoliborza. W ramach spaceru pójdziemy na osiedle Sady Żoliborskie, gdzie poszukamy bloku Mister Warszawy (najładniejszy nowo powstały budynek w Warszawie w 1960 roku) i poznamy historię jego projektantki prof. Haliny Skibniewskiej.
26.08 (niedz.), 12:00, Mokotów
Zbiórka: u zbiegu ul. Waryńskiego i Puławskiej (przy wejściu do Plac Unii Shopping Center). Przewodnik: Michał Fijka (WARSoff)
Dowiedz się, gdzie mieścił się słynny salon Anny Walendowskiej i poznaj mieszkanki ulicy Narbutta – „słodką panią” Michalinę Czarnecką oraz aktorkę i feministkę Marię Morską. Podczas spaceru po Mokotowie podążymy śladami życia i twórczości Zofii Stryjeńskiej oraz cofniemy się do czasów księżnej Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich i dowiemy się, gdzie stał jej pałacyk. Przybliżymy postaci takich kobiet jak aktorka filmowa i teatralna Elżbieta Barszczewska, pionierka ruchu spółdzielczego i anarchistka dr Maria Orsetti czy dyrektorka powstańczego szpitala Ewa Matuszewska ps. Mewa.
Wycieczki rowerowe:
9.09 (niedz.), 12:00, Prawy brzeg kobiet
Zbiórka: plac Szembeka. Przewodniczka: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff)
Spróbuj słodkiej „rurki z Wiatraka” Aliny Przewłockiej, zrób zakupy na bazarze przy placu Szembeka, ubierz się u grochowskiej modystki Zofii Słomskiej i zachwyć poezją Agnieszki Osieckiej. W czasie wycieczki przejedziemy przez Kolonię Posłów i Senatorów PPS, gdzie mieszkała pisarka Helena Boguszewska, oraz odwiedzimy dom malarki i pierwszej kobiety-scenografki Teresy Roszkowskiej oraz wille primabaleriny Teatru Wielkiego Haliny Szmolcówny i pediatry Hanny Hirszfeldowej.
23.09 (niedz.), 12:00 Lewy brzeg kobiet
Zbiórka: Rynek Mariensztacki. Przewodniczka: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff)
Gdzie mieszkała Pola Negri? Komu Mariensztat zawdzięcza swoją nazwę? Do kogo kierowane są „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej? Poza tymi pytaniami, trasę wycieczki po lewobrzeżnej Warszawie wyznaczą pomniki: Syreny autorstwa prof. Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej, do którego pozowała Krystyna Krahelska, żołnierka AK i poetka; pisarki Elizy Orzeszkowej; generał Marii Wittek; harcmistrzyni Wandy Tazbir odznaczonej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz Haliny Mikołajewskiej, aktorki, reżyserki i opozycjonistki.
Cykl Miasto Kobiet towarzyszy organizowanemu przez miasto stołeczne Warszawę plebiscytowi na Warszawiankę Roku i Stulecia.