Program

  • książka

Program

Warszawa zapamiętana. W okupowanej stolicy | premiera książki

28.09.2019
godzina 15:00

Warszawa zapamiętana. W okupowanej stolicy | premiera książki

28.09.2019
godzina 15:00

  • książka
książka  

Premiera książki „Warszawa zapamiętana. W okupowanej stolicy” z serii „Z Archiwum Historii Mówionej” oraz spotkanie z bohaterami książki – świadkami historii Warszawy ‘39. O pracy nad publikacją opowie jej redaktorka Magda Szymańska oraz Iwona Makowska, prowadząca w DSH archiwum rodzinnej fotografii. Fragmenty relacji przeczytają Aleksandra Hamkało i Maksymilian Bogumił. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W spotkaniu wezmą też udział świadkowie historii, którzy żyli w okupowanej Warszawie, a których wspomnienia można będzie przeczytać w książce.

Łapanki, publiczne egzekucje, brak prądu, choroby i głód, a jednocześnie iluzja normalności – prywatki, pełne kina i teatry, koncerty, tłumy na basenach i pływalniach nad Wisłą. „Warszawa zapamiętana. W okupowanej stolicy” to wielowątkowy i niezwykle poruszający obraz codziennego życia w Warszawie z lat 1939–44 przedstawiony we wspomnieniach jej mieszkańców.

Premiera książki odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po spotkaniu, o godz. 17:00, zapraszamy na relacje filmowe z AHM dotyczące września 1939 roku.

„Warszawa zapamiętana. W okupowanej stolicy” ukazuje się w serii wydawniczej „Z Archiwum Historii Mówionej”, w której ukazują się książki opowiadające dzieje miasta poprzez jednostkowe losy. Są to historie warszawiaków, którzy nagrali swoje wspomnienia oraz przekazali rodzinne dokumenty i zdjęcia do Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA. Źródłowe relacje w wersji cyfrowej dostępne są na stronie relacjebiograficzne.pl. Zobacz też poprzednią publikację z serii.