Program

  • film
  • wokół wystaw

Program

Lhotse ’74 – wszystkie odcinki!

08.02.2020
godzina 18:00

Lhotse ’74 – wszystkie odcinki!

08.02.2020
godzina 18:00

  • film
  • wokół wystaw
film wokół wystaw  

Jak przebiegała zimowa wyprawa na Lhotse w 1974 roku? Kto w niej uczestniczył i przed jakimi trudnościami stanęli himalaiści? Zapraszamy na wspólne oglądanie serialu dokumentalnego, który jest zapisem tej ekspedycji.

Fot. Mirek Wiśniewski

Fot. Mirek Wiśniewski

Filmowy zapis polskiej zimowej wyprawy w Himalaje w 1974 roku, podczas której ustanowiono zimowy rekord wysokości, przekraczając osiem tysięcy m n.p.m. Bohaterowie wystawy „Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”, utrwaleni na fotografiach Mirka Wiśniewskiego, tutaj ożywają, ukazując jeszcze wyraźniej trudy wyprawy, świat ludzi zamieszkujących kolejne odwiedzane w trakcie podróży kraje i urzekającą, często egzotyczną przyrodę, która staje się bezwzględna dla śmiałków nie respektujących jej praw. Jednym z twórców filmu i uczestnikiem ekspedycji był Stanisław Latałło, który zginął podczas wyprawy.

„Lhotse ’74” (1975), reż. Jerzy Surdel
serial dokumentalny, 4 odcinki po 30 minut

Przed filmem zapraszamy na rozmowę z Anną Milewską, poetką i aktorką – żoną Andrzeja Zawady, ikony i pioniera polskiego zimowego himalaizmu, kierownika wyprawy m.in. na Lhotse w 1974 i pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980.

Tego samego wieczoru zapraszamy na kulturalną noc z naszą wystawą: Wystawa i wino. Kulturalna noc w DSH – będzie wieczorne oprowadzanie po wystawie, będzie pokaz niepublikowanych zdjęć z Archiwum Polskiego Himalaizmu Zimowego, będą tematyczne drinki i ciastko w kawiarni Karowa 20. W naszej księgarni będzie można też kupić album ze zdjęciami z wystawy w promocyjnej cenie. Publikacja dostępna jest on-line.