Program

  • online
  • książka

Program

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ | „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” | premiera książki

05.06.2021
godzina 16:00

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ | „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” | premiera książki

05.06.2021
godzina 16:00

  • online
  • książka
online książka  

„Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” to opowieści dziesięciu fotografek, które w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn miały siłę mówić własnym głosem. Pokazywały różne oblicza Polski — od peerelowskich dekad, przez okres transformacji ustrojowej po współczesność. Poruszały szerokie spektrum tematów i różnych rodzajach fotografii — zaangażowane reportaże społeczne, fotografię polityczną, studyjną, naukową, artystyczną i sportową. Ich fascynujące historie odsłaniają kulisy pracy fotoreporterskiej.

Spotkanie z autorką książki Moniką Szewczyk-Wittek oraz bohaterkami publikacji: Anną Beatą Bohdziewicz, Anną Brzezińską, Iwoną Burdzanowską, Anną Michalak-Pawłowską i Agnieszką Sadowską poprowadzi dziennikarka oraz historyczka sztuki Anna Sańczuk. Transmisja na Facebooku Domu Spotkań z Historią.
 Bohaterkami książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” są: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska oraz Maja Sokołowska. Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami z ich archiwów oraz z zasobów czasopism i agencji fotograficznych. To lektura dla wszystkich osób, które w cudzych historiach i obrazach fotograficznych szukają opowieści o nas samych i naszych czasach.

W spotkaniu wezmą udział:
Anna Beata Bohdziewicz
— fotografka, kuratorka wystaw i autorka tekstów o fotografii. Pracę zawodową zaczynała od filmu. W 1975 roku odbyła podróż po Azji, a zdjęcia z Afganistanu złożyły się na jej pierwszą wystawę — „Chorasan” (1978). W 1981 roku jako niezależna fotografka współpracowała z NSZZ „Solidarność”, a w stanie wojennym aż do końca lat 80. z nielegalnym ruchem kulturalnym i prasą podziemną. Od lat 90. pracuje jako fotografka niezależna. Realizowany od 1982 roku cykl „Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata” będący osobistym fotograficznym zapisem codzienności był wielokrotnie prezentowany na wystawach w Polsce i zagranicą. Fotografie z serii „Kapliczki warszawskie” (2009) opublikowała w książce przygotowanej wraz z Magdaleną Stopą, a wybrane zdjęcia z „Fotodziennika” ukazały się w wyborze „1989. Wszystko od nowa” (2014).

Anna Brzezińska — fotografka, fotoedytorka, kuratorka wystaw i członkini jury konkursów fotograficznych. Fotografią zajmuje się zawodowo od 1980 roku. Pierwsze zlecenia realizowała w „Kurierze Polskim”. W 1981 zaczęła fotografować dla „Tygodnika Solidarność”, a potem dla „Solidarność Rolników” i tygodnika „Za i Przeciw”. Jej zdjęcia były publikowane między innymi w „The New York Times”, „The Daily Telegraph”, „The Guardian”, „The Independent”, „Herald Tribune”, „ Liberation”, „La Croix”.  W latach 1990–2004 związała się z dziennikiem „Rzeczpospolita”, gdzie była fotoreporterką i szefową działu fotograficznego. Od 2004 do 2017 była redaktorką naczelną i dyrektorką Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej, później główną fotoedytorką w Domu Spotkań z Historią.

Iwona Burdzanowska — po ukończeniu Policealnej Szkoły Fotograficznej w Zespole Szkół Fotograficznych w Warszawie zajęła się fotografia naukową, mikro i makrofotografią, rentgenografią i fotografią w promieniach UV w Zakładzie Mikrobiologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po dziesięciu latach zamieniła fotografię naukową na prasową, dołączając w 1991 roku do lublińskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. W redakcji, z którą była związana do 2012 roku, pracowała jako fotoreporterka, kierowniczka działu fotograficznego, fotoedytorka i dziennikarka. Jej zdjęcia ukazywały się także w innych tytułach, na przykład „Polityce” i „Newsweeku”.

Anna Michalak-Pawłowska — fotografka, teatrolożka, animatorka kultury i wykładowczyni. W pierwszej połowie lat 80. pracowała w Pałacu Młodzieży jako instruktorka fotografii, a później w Związku Artystów Scen Polskich. W latach 1983–1987 publikowała w „Sztandarze Młodych”, „Na przełaj”, „Ekspresie Wieczornym” i „Przeglądzie Katolickim”. W późniejszym okresie zajęła się teatrem i prowadzeniem projektów artystycznych. Od 2006 jest ekspertką w programach grantowych m. st. Warszawy, a od 2013 pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej.

Agnieszka Sadowska — fotografka, fotoreporterka prasowa i jurorka w konkursach fotograficznych. Ukończyła dwuletni stacjonarny kurs dla instruktorów fotografii II stopnia na Uniwersytecie Ludowym w Radawnicy (1984) oraz Wyższe Studium Fotografii w Warszawie (1989). Pracowała w zespole fotograficznym Państwowego Przedsiębiorstwa Pracownie Konserwacji Zabytków, a następnie jako fotoreporterka i fotoedytorka w tygodniku „Plus” oraz w „Gazecie Wyborczej” w Białymstoku. Od lat dokumentuje wydarzenia społeczne i kulturalne w regionie podlaskim.

Monika Szewczyk-Wittek — absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię, między innymi projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Spotkanie poprowadzi Anna Sańczuk — dziennikarka, historyczka sztuki i współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze. Wraz z Maciejem Ulewiczem prowadziła magazyn „Kultura do kwadratu”. Obecnie współpracuje z „Vogue Polska” i vogue.pl, gdzie pisze portrety, teksty o sztuce oraz wywiady z twórcami i pisarkami.

Książka powstała w ramach warszawskich obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 organizowanych przez Dom Spotkań z Historią.Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Jeszcze nie w pełni wolne, otworzyły drogę do budowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego i wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestniczki, uczestników i świadków tamtych wydarzeń. Podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miały tamte przełomowe wydarzenia.

Więcej o tegorocznym programie można przeczytać tutaj.