Program

  • wokół wystaw

Program

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ | Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80. | otwarcie wystawy plenerowej

05.06.2021
godzina 11:00

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ | Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80. | otwarcie wystawy plenerowej

05.06.2021
godzina 11:00

  • wokół wystaw
wokół wystaw  

Kobiety tworzyły struktury związkowe w swoich miejscach pracy, pełniły odpowiedzialne funkcje, kontynuowały działalność po wprowadzeniu stanu wojennego. Jednak po 1989 w zasadzie zniknęły z opowieści o „Solidarności”. Dlaczego dziś wciąż znamy tak mało nazwisk kobiet związanych z opozycją demokratyczną? Czym się zajmowały i dlaczego ich zaangażowanie przez wiele lat pozostawało niedocenione? Podczas otwarcia wystawy „Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80.” porozmawiamy z jej autorkami.

O tym, kim były kobiety opozycji i dlaczego tak mało dziś o nich wiemy oraz jak wyglądała praca nad wystawą, opowiedzą: kuratorka wystawy, Agnieszka Grzybek, autorki projektu graficznego wystawy, Karolina Sosnowska i Ewa Engler-Herer oraz fotoedytorka i producentka wystawy, Anna Brzezińska. 
UWAGA: w wydarzeniu stacjonarnym może wziąć udział maksymalnie 25 osób. Prosimy o zachowanie odległości. Wydarzenie będzie również transmitowane na Facebooku Domu Spotkań z Historią.

„Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80.” to kontynuacja ubiegłorocznej wystawy plenerowej „Niepokorne 1976–1989”. Ekspozycja powstała w ramach obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 i będzie dostępna na skwerze ks. Jana Twardowskiego do 27 czerwca 2021.

Demokratyczna opozycja i „Solidarność” działały nie tylko w dużych miastach. Inicjatywy oddolne, samoorganizacja, protesty i strajki odbywały się poza Gdańskiem, Wrocławiem czy Warszawą — w Łomży, Olsztynie, Koninie i wielu mniejszych miejscowościach. Przede wszystkim jednak nie organizowali ich i nie uczestniczyli w nich tylko mężczyźni. Wystawę tworzą portrety, wypowiedzi i fotografie, które dokumentują opozycyjne zaangażowanie kobiet. Ekspozycja przypomina o tych zasługach i przywraca pamięć o zbyt często pomijanym wkładzie kobiet w rozwój demokratycznego państwa.

Jak mówi kuratorka wystawy Agnieszka Grzybek: „Ubiegłoroczna wystawa »Niepokorne 1976–1989« opowiadała historię działalności opozycyjnej kobiet od czasów Komitetu Obrony Robotników. Przypomnieliśmy sylwetki m.in. Anieli Steinsbergowej, Anny Walentynowicz, Heleny Łuczywo, Ewy Kulik i Zofii Romaszewskiej. W tym roku pokazujemy bardziej panoramiczny obraz zaangażowania kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem okresu po wprowadzeniu stanu wojennego. Skupiliśmy się na bohaterkach działających w innych ośrodkach opozycyjnych niż Warszawa czy Gdańsk, bohaterkach nieznanych i zapomnianych”.

Dowiedz się więcej o wystawie.Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Otworzyły one drogę do budowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego i wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestniczki, uczestników i świadków tamtych wydarzeń. Podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miały tamte przełomowe wydarzenia.

Więcej o tegorocznym programie można przeczytać tutaj.