W rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i w dniu Święta Warszawy zostanie odsłonięty pomnik „Solidarności”. Ze względu na pandemię wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Domu Spotkań z Historią.
Pomnik tworzą cztery fragmenty muru berlińskiego, który był symbolem „żelaznej kurtyny” i podziału Europy na dwa bloki. Części muru są połączone z napisem „Solidarność”, wzmacniając historyczne znaczenie zmian, które zostały dokonane w latach osiemdziesiątych. Pomnik opracowany przez Jerzego Janiszewskiego, autora logotypu „Solidarności”, znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Mikołaja Kopernika.
Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja im. Ronalda Reagana
Fundator: Fundacja im. Ronalda Reagana
Skład Komitetu Honorowego: Swiatłana Cichanouska, Agnieszka Holland, Małgorzata Kidawa-Błońska, Henryka Krzywonos, Ewa Kulik-Bielińska, Barbara Labuda, Ewa Malinowska-Grupińska, Barbara Ann Mikulski, Anna Nehrebecka-Byczewska, Janina Ochojska, Zofia Romaszewska, Ludwika Wujec
Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Otworzyły one drogę do budowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego i wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestniczki, uczestników i świadków tamtych wydarzeń. Podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miały tamte przełomowe wydarzenia.
Więcej o tegorocznym programie można przeczytać tutaj.