Program

  • inne

Program

PROSZĘ SIĘ ROZEJŚĆ | Volny Chor | koncert

12.12.2021
godzina 17:30

PROSZĘ SIĘ ROZEJŚĆ | Volny Chor | koncert

12.12.2021
godzina 17:30

  • inne
inne  

Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na koncert grupy Volny Chor (Wolny Chór). To jeden z ważniejszych symboli białoruskiej rewolucji godności, która wybuchła po sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 roku. W gorących dniach protestów chór pojawiał się na ulicach Mińska, aby wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami śpiewać białoruskie pieśni i hymny.

Mimo represji i wielu zagrożeń — ze względów bezpieczeństwa chórzystki i chórzyści występują w maskach — kontynuują swoją „muzyczną walkę”. Po serii prześladowań, które nasiliły się na początku 2020 roku, śpiewaczki i śpiewacy przenieśli się do Warszawy, gdzie kontynuują swoją artystyczną i prodemokratyczną działalność. Ich perspektywa oporu przeciwko opresyjnej władzy dopełni wielości spojrzeń na rocznicę stanu wojennego. Może przypominać, że tamte wydarzenia — choć odległe o czterdzieści lat — dla wielu osób brzmią bardzo współcześnie.


Wstęp wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 25 osób. Prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy mieszkańców i mieszkanki do spojrzenia z nowych perspektyw na wydarzenia 1981 roku i następujące po nich dwa lata stanu wyjątkowej codzienności. Pełen program wydarzeń w ramach „Proszę się rozejść. Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII” można znaleźć tutaj.

Dom Spotkań z Historią przygotował nową odsłonę aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której można odkrywać Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Wspomnienia świadków i świadkiń tamtych wydarzeń będzie można poznać w serwisie relacjebiograficzne.pl oraz — artystycznie przetworzone — w spektaklu „Story Lab. Stan wojenny 1981” w reżyserii Wojciecha Farugi. Na warszawianki i warszawiaków czekają spacery po Warszawie stanu wojennego, spotkania z Anną Bohdziewicz i Igorem Rakowskim-Kłosem, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni także występ białoruskiego Volnego Choru.