Program

  • spotkanie

Program

PROSZĘ SIĘ ROZEJŚĆ | Dzień przed | spotkanie z Igorem Rakowskim-Kłosem, Waldemarem Danilewiczem, Anną Lubowską i Chrisem Niedenthalem

12.12.2021
godzina 14:00

PROSZĘ SIĘ ROZEJŚĆ | Dzień przed | spotkanie z Igorem Rakowskim-Kłosem, Waldemarem Danilewiczem, Anną Lubowską i Chrisem Niedenthalem

12.12.2021
godzina 14:00

  • spotkanie
spotkanie  

Następnego dnia wiele się zmieniło, ale wtedy była po prostu sobota. Trzaskał mróz, na ulicach leżał śnieg. Nad sałatką warzywną, śledziem w occie i zmrożoną wódką życzenia przyjmowali Aleksander, Adelajda i Konrad. Ktoś szedł na pierwszą randkę, ktoś zdawał egzamin na prawo jazdy, ktoś widział czyjąś śmierć. Studenci kończyli strajki, żołnierze marzli w koszarach, pielęgniarki czuwały na nocnym dyżurze. Działy się rzeczy zwykłe i niezwykłe — w ten ostatni dzień karnawału „Solidarności”. Zapraszamy na spotkanie z Igorem Rakowskim-Kłosem, autorem książki „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981”, który porozmawia z trojgiem jej bohaterów: Waldemarem Danilewiczem, Anną Lubowską i Chrisem Niedenthalem.

Wstęp wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 25 osób. Prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust. Retransmisję z tego spotkania będzie można zobaczyć 13 grudnia — w sali spotkań Domu Spotkań z Historią oraz na naszym Facebooku i YouTube.W spotkaniu wezmą udział:
Waldemar Danilewicz — prawnik, wykładowca akademicki i przyjaciel Jarosława Kaczyńskiego. Jak mówi: „Wieczorem jadłem kolację z Jarkiem i jego rodzicami. Żadnego alkoholu. Wiadomo było, że coś się wydarzy. Ojciec podczas kolacji powiedział: Synu, zgniotą was. A Jarek: Tata, nie tym razem”.

Anna Lubowska — dziennikarka „Przyjaciółki”, która 12 grudnia wieczorem prowadziła Studio 2. Jak mówi: „Zbliżała się północ. Mijała kolejna scena włoskiego filmu. Siedziałam za swoim biurkiem, kątem oka patrzyłam w kartkę i zobaczyłam, że w monitorze emisyjnym jest moja przekrzywiona głowa. W pierwszej chwili pomyślałam, że robią mi w reżyserce kawał. Ale na wszelki wypadek spojrzałam w kamerę i powiedziałam: Dobranoc państwu. Patrzę ze zdumieniem, a na monitorze pojawia się plansza kończąca program. Wychodzimy na korytarz, a na schodach stoją żołnierze”.

Chris Niedenthal — fotoreporter „Newsweeka”. Jak mówi: „Czerwonym golfem przejechałem Most Łazienkowski i zauważyłem na poboczach betonowe zapory przeciwczołgowe. Chociaż trwał miły wieczór obfitujący w przedświąteczne spotkania towarzyskie, zaniepokoiłem się. Uważałem się za zawodowego tchórza, ale w Warszawie musiałem wyciągać aparat i wykonywać zdjęcia nawet w sytuacjach niebezpiecznych. Tak działa poczucie obowiązku, bo poczucie, że to romantyczna przygoda, przyszło dopiero po wielu latach”.

Spotkanie poprowadzi Igor Rakowski-Kłos — od ponad dziesięciu lat dziennikarz „Gazety Wyborczej". Jest redaktorem magazynu „Ale Historia”, sekretarzem Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego i członkiem zarządu Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy mieszkańców i mieszkanki do spojrzenia z nowych perspektyw na wydarzenia 1981 roku i następujące po nich dwa lata stanu wyjątkowej codzienności. Pełen program wydarzeń w ramach „Proszę się rozejść. Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII” można znaleźć tutaj.

Dom Spotkań z Historią przygotował nową odsłonę aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której można odkrywać Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Wspomnienia świadków i świadkiń tamtych wydarzeń będzie można poznać w serwisie relacjebiograficzne.pl oraz — artystycznie przetworzone — w spektaklu „Story Lab. Stan wojenny 1981” w reżyserii Wojciecha Farugi. Na warszawianki i warszawiaków czekają spacery po Warszawie stanu wojennego, spotkania z Anną Bohdziewicz i Igorem Rakowskim-Kłosem, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni także występ białoruskiego Volnego Choru.