Program

  • film

Program

EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH | „Bartoszewski. Droga” (2012) | pokaz filmu

06.03.2022
godzina 16:00

EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH | „Bartoszewski. Droga” (2012) | pokaz filmu

06.03.2022
godzina 16:00

  • film
film  

W Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na pokaz filmu „Bartoszewski. Droga” (2012, 71’) w reżyserii Artura Więcka. To filmowa podróż po życiowej drodze Władysława Bartoszewskiego — człowieka niezwykłego, który nieustannie walczył o Polskę. W obrazie znalazły się fragmenty jego wykładów, a także wypowiedzi osób związanych z polityką: Bronisława Komorowskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Radosława Sikorskiego, Donalda Tuska, Lecha Wałęsy czy Szewacha Weissa.

Film powstał w koprodukcji Domu Spotkań z Historią.

❗️ Wstęp wolny. Na miejscu prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
Od 2014 roku w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ogłaszamy nazwiska „Sprawiedliwych”. Są to osoby, które występowały w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku. Tytuł jest przyznawany przez Komitet Ogrodu Sprawiedliwych. Tworzą go osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych. W tym roku także ogłosimy nazwiska uhonorowanych, a na ich cześć w Warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych odsłonimy kamienie upamiętniające.

Obchody Roku Władysława Bartoszewskiego
Rada Warszawy ustanowiła rok 2022 Rokiem Władysława Bartoszewskiego. W tym roku przypada setna rocznica urodzin profesora, a także siódma rocznica jego śmierci. Do listopada w stolicy będzie realizowany program poświęcony temu pisarzowi, historykowi, działaczowi społecznemu, senatorowi i sekretarzowi stanu. Więcej informacji o programie.