Inne

  • aktualności

Inne

Obchody Roku Władysława Bartoszewskiego | program i zapowiedzi

Obchody Roku Władysława Bartoszewskiego | program i zapowiedzi


aktualności  

Rada Warszawy ustanowiła rok 2022 Rokiem Władysława Bartoszewskiego. W tym roku przypada setna rocznica urodzin profesora, a także siódma rocznica jego śmierci (24 kwietnia 2015). Do listopada w stolicy będzie realizowany program poświęcony temu pisarzowi, historykowi, działaczowi społecznemu, senatorowi i sekretarzowi stanu.

W przeddzień setnej rocznicy urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego instytucje miejskie i pozarządowe przedstawiły program wydarzeń w roku jego imienia. Prezentacja odbyła się 18 lutego 2022 w Domu Spotkań z Historią. Jak mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski: „Władysław Bartoszewski dawał przykład nie tylko patriotyzmu i ludzkiej przyzwoitości, ale też optymizmu i pozytywnego podejścia do życia. Chwile rocznic jeszcze bardziej uświadamiają nam, jak bardzo brakuje jego mądrości, klasy, rozsądku i niespożytej energii. To jedna z tych postaci, które czyniły polskie życie publiczne lepszym”.


fot. Rafał Motyl

fot. Rafał Motyl

Program Domu Spotkań z Historią
Jak zapowiedział tegoroczny program dyrektor Domu Spotkań z Historią Piotr Jakubowski — „Życie osobiste profesora nierozerwalnie splatało się z najważniejszymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi naszej epoki. Aby całościowo spojrzeć na tę nietuzinkową postać i opowiedzieć o działalności Władysława Bartoszewskiego zdecydowaliśmy się na różne formy i środki wyrazu — przygotowujemy wystawę, komiks, animację, aplikację mobilną oraz bogaty program edukacyjno-kulturalny”.

Aplikacja „Wasza Warszawa”
24 kwietnia — w rocznicę śmierci profesora — zaplanowano premierę sekcji tematycznej w nagradzanej aplikacji „Wasza Warszawa”. Spacery i gry miejskie pozwolą poznać stolicę oczami Władysława Bartoszewskiego, który był również varsavianistą.

Wystawa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”
Pod koniec kwietnia wspólnie ze Stowarzyszeniem Skwer Władysława Bartoszewskiego otworzymy wystawę plenerową „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”. Ekspozycja przedstawi biografię byłego ministra spraw zagranicznych, dyplomaty i historyka nie tyle w tradycyjnej formie chronologicznego życiorysu, ile przede wszystkim zwracając uwagę na obszary działalności najważniejsze dla niego samego. A ponieważ Władysław Bartoszewski przez dziesięciolecia brał czynny udział w najważniejszych wydarzeniach minionych lat, wystawa stanowi jednocześnie opowieść o najnowszej historii Polski i Europy Środkowej.

Komiks i film krótkometrażowy
Jesienią premierę będą miały komiks i krótkometrażowy film animowany poświęcone profesorowi. Przez cały rok Dom Spotkań z Historią będzie realizował też program wydarzeń edukacyjnych, który powstaje we współpracy z Elżbietą Moczarską, córką Kazimierza — pierwszego przełożonego Władysława Bartoszewskiego zaraz po wojnie. Szeroki program będzie się skupiał na dialogu, pojednaniu i wolności. W działania będzie zaangażowana warszawska młodzież z Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.

Pokaz filmów dokumentalnych
Już 19 lutego — w dzień urodzin Władysława Bartoszewskiego — zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych. Więcej informacji znajduje się tutaj.

fot. Rafał Motyl

fot. Rafał Motyl