Wystawy

  • wystawy plenerowe
  • inne

Wystawy

O Europie marzyłem zawsze | wystawa

04.06.2022 - 24.06.2022

O Europie marzyłem zawsze | wystawa

04.06.2022 - 24.06.2022

  • wystawy plenerowe
  • inne
wystawy plenerowe inne  

W ramach tegorocznych obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 zostanie otwarta wystawa plenerowa „O Europie marzyłem zawsze” poświęcona prof. Bronisławowi Geremkowi. Wystawa będzie prezentowana na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu do 24 czerwca 2022.Wystawa dokumentuje najważniejsze obszary działalności publicznej prof. Bronisława Geremka – architekta polskiej demokracji i polskiej drogi do Europy. Opowiada o jego wkładzie w kształtowanie integracji Polski ze strukturami politycznymi Zachodu – Unią Europejską i NATO. Ta integracja miała przekreślić powojenny podział Europy i odizolowanie „żelazną kurtyną” państw dawnego bloku wschodniego. Kontekst ten ma szczególne znaczenie w 2022 – Roku Bronisława Geremka. Obecnie wchodzą w dorosłość pierwsze pokolenia urodzone i wychowane w Polsce będącej od 2004 roku częścią zjednoczonej Europy.

Tytuł wystawy „O Europie marzyłem zawsze” jest cytatem z przemówienia prof. Bronisława Geremka wygłoszonego 21 maja 1998, podczas ceremonii wręczenia mu Nagrody Karola Wielkiego – najważniejszego europejskiego wyróżnienia przyznawanego wybitnym osobistościom życia publicznego za ich wkład w pokój i jedność Europy. W swoich przemówieniach i wywiadach Bronisław Geremek wielokrotnie podkreślał rolę marzenia w polityce. Według niego to własnie ono mobilizuje do działania i pozwala zmieniać rzeczywistość, jak podczas powstania ruchu „Solidarność” prowadzącego Polskę do odzyskania wolności w 1989 roku, a następnie do struktur Unii Europejskiej.

23 marca 2022 wystawa została zainaugurowana w Senacie RP. Prezentacja wystawy plenerowej rozpocznie się 4 czerwca 2022 w rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989. Otwarcie ekspozycji jest częścią programu DSH przygotowanego na tę rocznicę. Zobacz program wydarzeń →

Po otwarciu wystawy zapraszamy na spacer po miejscach związanych z Bronisławem Geremkiem, który poprowadzi m.in. przez Stare Miasto, a zakończy się przy skwerze prof. Bronisława Geremka przy ul. Królewskiej 14. Ścieżka edukacyjna powstała, dzięki młodym pasjonatom historii – uczestnikom warsztatów historycznych „Przez współczesność do historii”. Po spacerze zapraszamy do udziału w organizowanym corocznie „Toaście za wolność” na Placu Konstytucji 6 o godz. 18.00.

Scenariusz wystawy opracował: Wojciech Białożyt z Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka
Organizatorzy: Kancelaria Senatu, Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka
Partner: Dom Spotkań z Historią