Program

  • film
  • inne

Program

WEEKEND Z BARTOSZEWSKIM | Filmowe popołudnie

20.11.2022
godzina 15:00 - 19:00

WEEKEND Z BARTOSZEWSKIM | Filmowe popołudnie

20.11.2022
godzina 15:00 - 19:00

  • film
  • inne
film inne  

Żołnierz AK, powstaniec, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, dziennikarz, pisarz, historyk, działacz społeczny, senator, sekretarz stanu. Jego życie to wzór patriotyzmy, odwagi i obywatelskiego zaangażowania. Rok 2022 został ogłoszony przez Radę Warszawy – Rokiem Władysława Bartoszewskiego: przypadła w nim setna rocznica jego urodzin i siódma rocznica jego śmierci. 

W ramach obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego zapraszamy na filmowy wieczór filmów czekają nas cztery pokazy filmów z jego udziałem. 

15:00 „Bartoszewski. Droga” (2012, 71'), reż. Artur Więcek „Baron”

16:30  „Budowniczy mostów” (2017, 30'), reż. Zofia Kunert

17:00 „Bartoszewski” (1998, 42'), reż. Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia

18:00 „Opowieść o «Żegocie» (2015, 48’), reż. Zofia Kunert

*** O FILMACH *** 

„Bartoszewski. Droga” (2012, 71'), reż. Artur Więcek „Baron”
Filmowa podróż po życiowej drodze Władysława Bartoszewskiego – człowieka niezwykłego, który nieustannie walczył o Polskę.
W obrazie znalazły się fragmenty wykładów Władysława Bartoszewskiego oraz wypowiedzi osobistości świata polityki: Lecha Wałęsy, Donalda Tuska, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Komorowskiego, Radosława Sikorskiego czy Szewacha Weissa.
 

„Budowniczy mostów” (2017, 30'), reż. Zofia Kunert
Opowieść o Władysławie Bartoszewskim i jego działalności na polu stosunków polsko-niemieckich, dzięki której doszło do poprawy relacji między obu narodami. O działalności profesora wypowiadają się w filmie osoby, z którymi współpracował przez wiele lat. Oprócz nich – usłyszymy także młodych ludzi i studentów, dla których był on już postacią z historii.
 

„Bartoszewski” (1998, 42'), reż. Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia
Film nie przedstawia pełnej biografii Władysława Bartoszewskiego. Bohater ze swadą opowiada o swoim życiu, wybiejąc najbardziej znaczące epizody w kontekście najnowszej historii Polski. W opowieści tej wyraźnie widać, jak jego osobiste dzieje nierozerwalnie, a często dramatycznie, splatały się z najważniejszymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi naszej epoki. O bohaterze mówią też przed kamerą: Jerzy Sienkiewicz, Jerzy Turowicz, Krzysztof Kozłowski, Isarel Gutman, Jan Nowak Jeziorański, Stanisław Lem i Stefan Kisielewski
 

„Opowieść o «Żegocie» (2015, 48’), reż. Zofia Kunert
Warszawa w końcu 1942 roku. Szczyt okupacyjnego terroru. W getcie po wielkiej akcji przetrwało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Grupka ludzi zakłada konspiracyjną organizację Żegota, mającą ratować ocalałych i nieść pomoc tym, którzy ukrywają się po aryjskiej stronie. Kim byli ludzie, którzy kierując się humanitaryzmem, a czasem zwykłym odruchem litości narażali życie, by ratować innych? Jakie musieli podejmować decyzje? Skąd brali na chleb? Jak czuły się żydowskie dzieci, nagle oderwane od rodziców i rzucone w obce środowisko?
Jest to zapewne ostatni film z udziałem prof. Władysława Bartoszewskiego, który zmarł 24 kwietnia 2015 roku. To właśnie on w październiku 1963 r. zasadził drzewko Żegoty w Alei Sprawiedliwych na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie.
 

 

***

Wydarzenie jest częścią WEEKENDU Z BARTOSZEWSKIM organizowanego w ramach obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego.