Program

 • inne

Program

WEEKEND Z BARTOSZEWSKIM | Warto być przyzwoitym

19.11.2022 - 20.11.2022

WEEKEND Z BARTOSZEWSKIM | Warto być przyzwoitym

19.11.2022 - 20.11.2022

 • inne
inne  

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, dziennikarz, pisarz, historyk, działacz społeczny, senator, sekretarz stanu. Jego życie to wzór patriotyzmu, odwagi i obywatelskiego zaangażowania. Rok 2022 decyzją Rady Miasta Stołecznego Warszawy został ogłoszony Rokiem Władysława Bartoszewskiego. Z tej okazji zapraszamy na weekend wydarzeń związanych z tą niezwykłą postacią. Czekają nas między innymi pokazy filmów czy spotkanie z przyjaciółmi Władysława Bartoszewskiego. To wszystko pod hasłem tegorocznych obchodów: „Warto być przyzwoitym”. Zapraszamy! 

:: PROGRAM WEEKENDU

Sobota, 19 listopada

 • 14:00 Czego uczymy się od Władysława Bartoszewskiego?
  Spotkanie z przedstawicielami przedstawicielami Warsaw Bilingual School Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej, pierwszej w Polsce szkoły im. Władysława Bartoszewskiego. W trakcie rozmowy opowiedzą o tym, dlaczego właśnie tego patrona wybrano dla szkoły i w jaki sposób kultywowane i rozwijane są w szkole wartości bliskie Władysławowi Bartoszewskiemu. Spotkanie poprowadzi Mariusz Malinowski ze Stowarzyszenia Skwer Władysława Bartoszewskiego.
 • 15:30 Konkurs WIĘCEJ NIŻ PRZYZWOITOŚĆ Spotkanie z laueratami 
  Wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie zaprosiliśmy ucznioów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie WIĘCEJ NIŻ PRZYZWOITOŚĆ. Teraz nadszedł czas, by zobaczyć nagrodzone prace i poznać zwycięzców! 
   
 • 16:00 Historia w komiksowym kadrze
  O pracy nad graficzną opowieścią „Bartoszewski. Komiks dokumentalny” opowiedzą konsultant Dariusz Krajewski z Warszawskiej Pracowni Multimedialnej i redaktorka Małgorzata Purzyńska. 

  17:00 Władysław Bartoszewski... mniej znany
  O Władysławie Bartoszewskim wiemy wiele, ale – czy wszystko? Podczas spotkania przyjaciele i współpracownicy opowiedzą o Profesorze widzianym z bliska. Poznamy historie i anegdoty oraz wiele zepchniętych w cień rozdziałów i epizodów z jego biografii. Wśród gości Piotr M. A. Cywiński, Michał Komar, Małgorzata Naimska, Rafał Rogulski, Isabel Röskau-Rydel, Artur Wolski. Spotkanie poprowadzi Marek Zając

   

Niedziela, 20 listopada

 

 • 15:00 WARTO BYĆ PRZYZWOITYM | Filmowe popołudnie 

  Obejrzymy cztery pokazy filmów z udziałem Władysława Bartoszewskiego:

  • 15:00 „Bartoszewski. Droga” (2012, 71’), reż. Artur Więcek „Baron”

  • 16:30 „Budowniczy mostów” (2017, 30’), reż. Zofia Kunert

  • 17:00 „Bartoszewski” (1998, 42’), reż. Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia

  • 18:00 „Opowieść o «Żegocie»” (2015, 48’), reż. Zofia Kunert

 • Więcej  

 

 

Wydarzenia są częścią obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego
 

WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI / WASZA WARSZAWA 
Warto zajrzeć też do naszej bezpłatnej (i bez reklam!) aplikacji Wasza Warszawa. Dzięki niej możecie poznawać postać Władysława Bartoszewskiego w niecodzienny sposób – poprzez miejsca, z których każde przywołuje jakiś fragment jego biografii. Ponad 70 lokalizacji na mapie jest opatrzonych osobistymi wspomnieniami Władysława Bartoszewskiego, zdjęciami (także z zbiorów rodzinnych) czy nagraniami audio i wideo. Z aplikacji dowiecie się między innymi: Kogo na ulicy Daniłowiczowskiej podglądał mały Władek? Gdzie jako zapalony bibliofil polował na książki? Gdzie w 1944 roku zakopał słoik ze swoimi dokumentami i czy zdołał go odnaleźć? Dlaczego skwer im. Władysława Bartoszewskiego znajduje się akurat na ulicy Ogrodowej?

To jedyny w swoim rodzaju przewodnik po mieście, z którym można wyruszyć w tematyczną trasę spacerową lub w domowym zaciszu przeglądać archiwum zdjęć, kalendarium wydarzeń, wirtualną przestrzeń pełną ciekawostek z życia Warszawy.

Aplikacja Wasza Warszawa jest dostępna w sklepach App Store i Google Play.