Program

  • inne

Program

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ 4.06.1989 | Piknik wolności

04.06.2023
godzina 14:00 - 21:00

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ 4.06.1989 | Piknik wolności

04.06.2023
godzina 14:00 - 21:00

  • inne
inne  

Jak co roku przypominamy o rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 i zapraszamy na piknik wolności. Zaczynamy w niedzielę o 14:00 na skwerze ks. Jana Twardowskiego. W programie m.in. koncerty „Posłuchaj, to wolność” Gaby Kulki i Pauliny Przybysz oraz zespołu Sir Hardly Nobody w składzie: Chris Niedenthal, Andrzej Werno i Andrzej Narożański, pokaz freestyle’u w wykonaniu dziecięcej grupy z East Side Dance Academy oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Część koncertową poprowadzi Piotr Metz.

3 i 4 czerwca zapraszamy na ostatni weekend z wystawą „NIEDENTHAL”. To wyjątkowa fotoreporterska opowieść o Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, dokumentująca też czas transformacji ustrojowej w Polsce.

PROGRAM

godz. 14:00–18:00

Flaga radości z wolności. Warsztaty plastyczne dla dzieci
Na rozłożonej tekturze malarskiej podzielonej na dwie części. Górną wypełnimy na biało, dolną – na czerwono. Do dyspozycji dzieci i ich opiekunów będą: farby biała i czerwona, małe wałki malarskie, duże i małe pędzle, papier biały i czerwony, nożyczki, kleje. W atmosferze twórczej radości stworzymy flagę z malunków i wycinanek. Na stoliku będzie można wykonać mniejszą flagę i zabrać ją do domu. Warsztaty poprowadzi Asia Kasztelaniec – doświadczona towarzyszka i kreatorka zabaw twórczych, edukatora dziecięca współpracująca z Fundacją Sto Pociech.

Z wolnością mi do twarzy. Punkt charakteryzacji
W punkcie charakteryzacji będziemy malować na twarzach dzieci i dorosłych znak wiktorii, zwany też „zajączkiem”, inne symbole wolności oraz przyjazne zwierzaki. Zadba o to charakteryzatorka Małgorzata Sajewiec.

Motanki z intencją wolności 
Warsztaty robienia motanek, czyli lalek „bez twarzy” wykonanych z nici i skrawków materiałów, które mają chronić przed złem. W Ukrainie tradycja motania lalek jest wciąż żywa. Ukrainki wyróżniają kilka rodzajów motanek. Najpopularniejsza jest żadanica, czyli prosta laleczka spełniająca życzenia. Warsztaty poprowadzi Nadia Demdovska. 

Fot. Radek Zawadzki / DSH

Fot. Radek Zawadzki / DSH

godz. 14:00–19:00

Marzenia o wolności. Sztuka animacji piasku
Warsztaty z arteterapii pozwolą wyrazić emocje poprzez sztukę i zabawę. Stworzymy bezpieczną przestrzeń integracji dla polskich i ukraińskich dzieci. Zajęcia poprowadzą Julia Sanina i Natalia Iszczuk – arteterapuetki pochodzące z Charkowa. Przed wojną prowadziły wiele projektów teatralnych i warsztatów plastycznych dla dzieci i dorosłych.

Warsztaty z sitodruku
Poznaj tajniki sitodruku i wykonaj nadruk legendarnego kowboja z plakatu „W samo południe" autorstwa Tomasza Sarneckiego, który zachęcał do uczestnictwa w wyborach 4 czerwca 1989. Warsztaty poprowadzą – Anna Ludwicka, która zajmuje się grafiką warsztatową, w szczególności serigrafię, oraz projektowaniem graficznym i ilustracją oraz Ola Gralik, projektantka biżuterii, pasjonatka litoterapii i sitodruku.

Quiz historyczno-varsavianistyczny o 1989 roku z nagrodami
Wylosuj pytanie i wygraj publikacje, torby, plakaty i inne niespodzianki od DSH. Prowadzenie: Justyna Dominiak, edukatorka.

Fotograficzna kapsuła czasu, czyli zrób sobie pamiątkowe zdjęcie z 1989 roku
Za sprawa mobilnego studia fotograficznego cofniemy się w czasie! Dołącz do drużyny Lecha Wałęsy i zrób sobie z nim zdjęcie na plakat wyborczy z 1989 roku, stań Gary'ego Coopera –kowboja z plakatu „W samo południe” lub zapozuj na tle fotografii Chrisa Niedenthala z czasów przełomu.

Mama Sama. Fotografia rodzinna – prezentacja zdjęć
Z okazji Dnia Matki DSH zorganizował sesję fotograficzną dla mam wychowujących dzieci w pojedynkę. Zdjęcia rodzinne mam i ich dzieci wykonała fotografka Marta Rybicka. Efekty sesji zaprezentujemy na pikniku.

Dodatkowo, od godziny 14:00 co godzinę, w sali Domu Spotkań z Historią można będzie obejrzeć film „Niespodzianka ‘89” (2019, 40 min)
Filmowy zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. Świadkowie i uczestnicy wydarzeń opowiadają, jak zapamiętali ten czas (są to m.in. Beata Chmiel, Ludwika Wujec, Ewa Malinowska-Grupińska, Henryk Wujec, Jakub Wygnański, Jolanta Bogdańska, Barbara Lis-Udrycka, Joanna Szymanderska, Magdalena Winiarczyk-Skarżyńska, Jan Lityński, Krzysztof Mordziński, Mirosław Odorowski, Andrzej Urbanik,  Anna Nehrebecka, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor. Reżyseria: Agnieszka Uścińska, Jarek Wątor.
Fot. Radek Zawadzki / DSH

Fot. Radek Zawadzki / DSH

godz. 15:30–17:30 Freestyle! Pokaz i warsztaty dla dzieci
Freestyle to esencja wolności. Zapraszamy na pokaz tańca w wykonaniu dziecięcej grupy z East Side Dance Academy (mistrzowie Polski w swojej kategorii 7–11 lat) oraz na warsztaty prowadzone przez choreografa Artura Stańczuka – dwukrotnego mistrza polski w hip-hopie, finalistę programu You Can Shake (TVN Player).

godz. 18:00 „Posłuchaj, to wolność” – koncert Gaby Kulki i Pauliny Przybysz
W 2021 roku DSH zorganizował plebiscyt na Singiel Wolności. Zwyciężyły dwa utwory – „Litania” Jacka Kaczmarskiego i „Jeżeli nam” Jacka Budzyńskiego, które na nowo zinterpretowały i wykonały dwie artystki Paulina Przybysz i Gaba Kulka. Na koncercie usłyszymy te piosenki w ich aranżacjach oraz damy się ponieść muzyce lat 80. Artystki wykonają też znane utwory ze swojego repertuaru. Winylowe płyty z singlami wolności będzie można wygrać w naszym quizie historyczno-varsavianistycznym z 1989 roku.


godz. 19:30 Sir Hardly Nobody
Koncert zespołu w składzie: Chris Niedenthal (perkusja), Andy (Andrzej) Narożański (śpiew, gitara basowa) oraz Andy (Andrzej) Werno (gitara, śpiew).  Zespół tworzą muzycy, którzy znają się od dzieciństwa – wszyscy trzej wychowali się w Londynie przy muzyce lat 60. i 70., kiedy zespoły takie jak Rolling Stones, Cream, Fleetwood Mac czy The Beatles wiodły prym. Zespół gra bluesa i klasycznego rocka.
Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Otworzyły one drogę do budowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego i wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestniczki, uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz zastanawiamy się, czym jest wolność i demokracja.