Program

  • wokół wystaw
  • inne

Program

Wojciech Plewiński – 95. urodziny | autorskie oprowadzanie po wystawie

02.09.2023
godzina 17:30 - 22:30

Wojciech Plewiński – 95. urodziny | autorskie oprowadzanie po wystawie

02.09.2023
godzina 17:30 - 22:30

  • wokół wystaw
  • inne
wokół wystaw inne  

Z okazji 95. urodzin Wojciecha Plewińskiego zapraszamy do wspólnego świętowania. Zaczniemy od spotkania z jubilatem i autorskiego oprowadzania po wystawie „Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego”.
⇒ Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

Wojciech Plewiński podczas wernisażu wystawy „Pozowane, podpatrzone”, 22.06.2023. Fot. Mateusz Grochowski / DSH

Wojciech Plewiński podczas wernisażu wystawy „Pozowane, podpatrzone”, 22.06.2023. Fot. Mateusz Grochowski / DSH

Czy Wojciech Plewiński woli robić zdjęcia pozowane, czy podpatrzone? Portrety czy reportaże? Ile nieodkrytych zdjęć może kryć się w jego archiwum? Spotkanie połączone z oprowadzaniem po wystawie będzie okazją do poznania historii eksponowanych zdjęć, związanych z nimi anegdot oraz opowieści o pracy fotografa. Rozmowę poprowadzą kuratorki Anna Brzezińska i Katarzyna Sagatowska.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku. Z wykształcenia jest architektem, z zamiłowania – płetwonurkiem i narciarzem, a z zawodu – fotografem. Jest jednym z ważniejszych przedstawicieli pokolenia fotografów powojennych, którego twórczość koresponduje z pracami francuskich fotografów humanistycznych lat 50. XX wieku – Henriego Cartiera-Bressona czy Elliota Erwitta. W jego dorobku znalazły się zdjęcia, które należą do kanonu polskiej kultury wizualnej. Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, we Włoszech, Francji, w Meksyku i Hongkongu. W 2011 roku Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę retrospektywną z okazji 50 lat jego pracy twórczej. Obecnie zdjęcia Plewińskiego znajdują się m.in. w archiwach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie czy Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo). Do 4 lutego 2024 roku w DSH możecie zobaczyć przekrojową wystawę „Pozowane, podpatrzone”. Dowiedz się więcej → 

Po spotkaniu zapraszamy na kuluarowe rozmowy z mistrzem i zwiedzanie wystawy przy dźwiękach koncertu jazzowego Oli Błachno w godzinach 21:00-22:00.
Ola Błachno/Fot. Filip Błażejowski

Ola Błachno/Fot. Filip Błażejowski

Ola Błachno – wokalistka jazzowa, kompozytorka, skrzypaczka, autorka tekstów, obecna na polskiej oraz berlińskiej scenie muzycznej. W 2019 roku wydała debiutancki album „How To Be Me”. Współpracowała m.in. z Filharmonią Narodową, niemieckim NDR Big Band, Berliner JugendJazzOrchester (DE), teatrem Rampa, Gregiem Cohenem (USA), Andrzejem Jagodzińskim czy Judy Niemack (USA). Koncertuje z zespołem Ola Błachno Quartet i współpracuje z Retro Orchestra, uczy oraz tworzy autorskie kompozycje.

W ramach urodzinowego weekendu Wojciecha Plewińskiego zapraszamy też na:
Warsztat fotografa | spotkanie robocze z Maciejem Plewińskim 
Plewińscy: fotografie trzech pokoleń | spotkanie