Program

  • spotkanie
  • cykle

Program

WARSZAWSKI TYDZIEŃ KOBIET | Girl Power | debata

05.10.2023
godzina 17:00

WARSZAWSKI TYDZIEŃ KOBIET | Girl Power | debata

05.10.2023
godzina 17:00

  • spotkanie
  • cykle
spotkanie cykle  

Zapraszamy na debatę o języku równościowym, feminatywach, wzmacnianiu dziewczynek, dziewczyn i młodych kobiet w szkole, która towarzyszy prezentacji prac i wręczaniu nagród laureatkom i laureatom konkursu dotyczącego języka równościowego. Wydarzenie odbywa się w ramach Warszawskiego Tygodnia Kobiet. 

Uczestniczki i uczestnicy:

Maria Kowalewska – nauczycielka; 

Joanna Czeczott – wicenaczelna magazynu „Kosmos dla dziewczynek”; 

Aleksandra Korzeniewska – młoda feministka i studentka pierwszego roku Uniwersytetu Warszawskiego. Aktywnie działa społecznie w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy Śródmieście. W 2022 roku wraz z dwiema przyjaciółkami zrealizowała projekt „Nasze Awar”, polegający na przeprowadzaniu warsztatów w szkołach na temat kultury żydowskiej; 

dr hab. Jacek Wasilewski  – pracuje na Wydziale Dziennikarstwa UW. Zajmuje się retoryką oraz inkluzywnym językiem i przewodnikami po inkluzywnym języku dla organizacji. Prowadzi "Program językowy" w TOK FM o tym, jak język wpływa na nasze myślenie i działanie. Autor kilku książek o języku: „Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie”; „Bezecnik gramatyki polskiej” czy „Opowieści o Polsce”.

Prowadzenie: Dorota Łoboda – radna m.st. Warszawy z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Przewodnicząca Komisji Edukacji, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos, aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, członkini Warszawskiej Rady Kobiet.

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM.

Po spotkaniu odbędzie się wręczenie nagród w Konkursie artystycznym Feminatywy idea języka równościowego ze względu na płeć. Konkurs jest organizowany przez Warszawską Radę Kobiet wraz z Biurem Edukacji, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z warszawskich szkół. Celem konkursu jest popularyzacja idei języka równościowego ze względu na płeć (feminatywy). W tegorocznej edycji Konkursu oceniane były wyłącznie samodzielnie wykonane i nadesłane/dostarczone prace plastyczne, filmowe.

W dzisiejszej Gali udział wezmą:
Martyna Skrednów - zastępczyni dyrektora Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej im. KEN

Katarzyna Pieńkowska - zastępczyni Dyrektora Biura Edukacji

Beata Zuziak - zastępczyni Dyrektorki Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych

Józefina Bartyzel – rzeczniczka prasowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawski Tydzień Kobiet to cykl wydarzeń opowiadający o kobietach – tych, którym udało się zapisać w historii, i tych żyjących współcześnie, które tę historię tworzą – swoim życiem, pasją, pracą. Oddamy głos kobietom, które zajmują się na co dzień historią, inspirują się nią lub piszą ją na nowo. Kobietom pokazującym poprzez to, kim są i co robią, że historię tworzą i piszą artystki, badaczki, naukowczynie. Kobiety mogą wszystko! Więcej o Warszawskim Tygodniu Kobiet można przeczytać tutaj.