Program

  • inne
  • cykle

Program

Ginczanka. Przepis na prostotę życia | BIOTEATR Agnieszki Przepiórskiej

05.10.2023
godzina 20:00

Ginczanka. Przepis na prostotę życia | BIOTEATR Agnieszki Przepiórskiej

05.10.2023
godzina 20:00

  • inne
  • cykle
inne cykle  

Osiemnastoletnia już Zuzanna rozpoczyna współpracę z „Wiadomościami Literackimi”, przenosi się z prowincjonalnego Równego (Wołyń) do wymarzonej Warszawy, podejmuje studia i zaczyna pisać dla „Szpilek”. Przystąpienie do legendarnych Skamandrytów oraz wydanie pierwszego (i jedynego) tomiku poezji „O centaurach”, nie tylko umacnia pozycję młodej poetki w Warszawie, ale też winduje ją na towarzyski i literacki szczyt. Świat wydaje się leżeć u jej stóp. I wtedy przychodzi wojna. Zapraszamy na BIOTEATR Agnieszki Przepiórskiej poświęcony Zuzannie Ginczance. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Warszawski Tydzień Kobiet. 

W spektaklu wykorzystano fragment filmu z Zuzanną Ginczanką z kawiarni Adria w Warszawie (1936), dzięki uprzejmości United States Holocaust Memorial Museum (gift of Juliet Brayan Archive).

Fotografie archiwalne Zuzanny Ginczanki dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

UWAGA! Spektakl jest biletowany. Bilety do kupienia za pośrednictwem aplikacji Going

W roli Zuzanny Ginczanki: Agnieszka Przepiórska
Tekst: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa

Warszawski Tydzień Kobiet to cykl wydarzeń opowiadający o kobietach – tych, którym udało się zapisać w historii, i tych żyjących współcześnie, które tę historię tworzą – swoim życiem, pasją, pracą. Oddamy głos kobietom, które zajmują się na co dzień historią, inspirują się nią lub piszą ją na nowo. Kobietom pokazującym poprzez to, kim są i co robią, że historię tworzą i piszą artystki, badaczki, naukowczynie. Kobiety mogą wszystko! Więcej o Warszawskim Tygodniu Kobiet można przeczytać tutaj.