Program

  • spotkanie
  • cykle

Program

ZAPOMNIANE REŻYSERKI. Opowieści o pionierkach polskiego kina | Maria Morozowicz-Szczepkowska

25.10.2023
godzina 18:00

ZAPOMNIANE REŻYSERKI. Opowieści o pionierkach polskiego kina | Maria Morozowicz-Szczepkowska

25.10.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
  • cykle
spotkanie cykle  

Jako aktorka zadebiutowała w warszawskim teatrze Elizeum w 1902 roku. Poza tym była pisarką, autorką sztuk teatralnych i scenarzystką filmową. Maria Morozowicz-Szczepkowska jest bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina”.

Fot. Benedykt Dorys/NAC

Fot. Benedykt Dorys/NAC

Już w czasach II RP w polskiej branży filmowej pracowało wiele kobiet, w tym cenione reżyserki, scenarzystki i dokumentalistki. Ich przed- i powojenna twórczość to fenomen na skalę światową. Kim były pierwsze polskie reżyserki? Dlaczego dziś często o nich nie pamiętamy?

Sylwetkę Marii Morozowicz-Szczepkowskiej przybliży dr Karolina Felberg. 

Maria Morozowicz-Szczepkowska (1885-1968)
Aktorka, pisarka, autorka sztuk teatralnych i scenarzystka filmowa. Jako aktorka zadebiutowała w warszawskim teatrze Elizeum w 1902 roku. Występowała w teatrach warszawskich – Letnim, Nowości, Nowym – oraz w Wilnie, w krakowskim Teatrze Miejskim i Teatrze Polskim w Poznaniu. W okresie międzywojennym przygotowała trzy scenariusze dla wytwórni filmowej Sfinks oraz scenariusz do filmu „Wyrok życia” (reż. Juliusz Gardan, 1933), w którym główne role zagrały Irena Eichlerówna i Jadwiga Andrzejewska. W 1966 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 55. rocznicy pracy twórczej.

dr Karolina Felberg – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa. Badaczka literatury, krytyczka sztuk performatywnych i teatralnych, publicystka kulturalna, eseistka. Współpracuje z „Kulturą Liberalną”, „Notatnikiem Teatralnym” i „Nowym Tygodnikiem Kulturalnym”.„Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina” to cykl spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Twórczyń Filmowych (dawniej Stowarzyszenie Kobiet Filmowców) i Dom Spotkań z Historią, który potrwa od września 2023 do maja 2024. W ramach spotkań przybliżymy dorobek reżyserek i ich wpływ na rozwój sztuki filmowej, który przez lata pozostawał w cieniu mężczyzn. Opowiemy, z jakimi trudnościami musiały się mierzyć oraz o mechanizmach, które przyczyniły się do marginalizacji ich twórczości.

Jak mówi inicjatorka cyklu i członkini STF Katarzyna Trzaska: „Ten cykl to podróż przez historię kina z feministycznej perspektywy i doskonała okazja do dyskusji na temat obecnej sytuacji kobiet w świecie filmu. Wydarzenie jest hołdem dla pomijanych w narracji filmowej reżyserek, propaguje wiedzę o historii polskiego kina i jego kobiecych twarzach”.

Bohaterkami spotkań będą: Helena Amiradżibi-StawińskaNatalia Brzozowska, Marta Flantz, Krystyna Gryczełowska, Danuta Halladin, Maria Hirszbein, Irena Kamieńska, Helena Lemańska, Maria Morozowicz-Szczepkowska i Jadwiga Żukowska.

Stowarzysznie Twórczyń Filmowych (dawniej Stowarzyszenie Kobiet Filmowców) powstało w 2014 roku i jest pierwszą tego typu organizacją w Polsce, która zrzesza kobiety pracujące w branży filmowej oraz działa na rzecz wyrównywania ich szans zawodowych. Swoją działalność rozpoczęło międzynarodową debatą „Czy kino ma płeć?” na festiwalu OFF Plus Camera w Krakowie w 2015 roku. Od tego czasu Stowarzyszenie zorganizowało szereg debat, paneli i konferencji uświadamiających różnice w wykorzystaniu potencjału zawodowego kobiet i mężczyzn oraz warsztaty doszkalające i rozwijające kompetencje twórczyń filmowych. STF angażuje się w społeczne i środowiskowe inicjatywy dotyczące warunków pracy w branży. Od 2021 roku przyznaje swoją nagrodę na koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za propagowanie kobiecej perspektywy w filmie. Stowarzyszenie zostało wpisane na listę NGO do konsultacji społecznych i opiniowania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Twórczyń Filmowych i Dom Spotkań z Historią
Projekt współfinansuje Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego, Archiwum Kobiet, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm.online, Her Docs