Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

RODZINNA HISTORIA ZDJĘĆ | Filip Siemaszko | oprowadzanie

19.05.2024
godzina 16:00

RODZINNA HISTORIA ZDJĘĆ | Filip Siemaszko | oprowadzanie

19.05.2024
godzina 16:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

Podczas oprowadzania dowiemy się, jakie rodzinne historie kryją się za zdjęciami zaprezentowanymi na wystawie Zbyszka Siemaszki. Które z nich są dla Filipa Siemaszki, wnuka Zbyszka szczególnie bliskie? Jakie przywołują wspomnienia i emocje?  Filip Siemaszko wraz z żoną Anną kontynuują rodzinną tradycję i prowadzą przy ul Grójeckiej zakład fotograficzny „Fotografia – Siemaszkowie”. Małżonkowie chcą w nieodległej przyszłości przekształcić swój zakład w muzeum rodzinnej historii fotografii, dedykowane pamięci pradziadka Leonarda i dziadka Zbyszka.

Oprowadzanie odbywa się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „ZBYSZKO SIEMASZKO. FOTOGRAF WARSZAWY”.

Zbyszko Siemaszko przed swoim domem przy ul. Karłowicza w Warszawie, lata 50. Fot. FORUM

Zbyszko Siemaszko przed swoim domem przy ul. Karłowicza w Warszawie, lata 50. Fot. FORUM

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca ponad 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.

Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom.

Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej. 

To pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości Zbyszka Siemaszki, czerpiąca zarówno ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego jak i Agencji FORUM. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i wybrane okładki  Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy. Kuratorami wystawy są Katarzyna Madoń-Mitzner oraz Krzysztof Wójcik, varsavianistyczne opisy zdjęć opracował Jerzy S. Majewski. Więcej informacji o wystawie →