Program

  • spotkanie

Program

LATO NA LINII ODC. 4

21.08.2020
godzina 09:00

LATO NA LINII ODC. 4

21.08.2020
godzina 09:00

  • spotkanie
spotkanie  

LATO W MIEŚCIE?! TAK! 

Wraz z Agnieszką Kowalską, dziennikarką i mieszkanką Falenicy zabieramy was na wyprawę szlakiem sosnowych lasów, wydm i osiedli położonych wzdłuż Linii Otwockiej.

„Lato na Linii” to wakacyjny, pięcioodcinkowy cykl filmowy, który będzie emitowany na FB DSH w każdy czwartek od 6 sierpnia do 3 września o 9:00 rano i udostępniony na kanale YouTube. Zobaczycie piękne świdermajerowe domy, poznacie ciekawych ludzi i poczujecie klimat przedwojennego letniska.

– Miałam niezłą intuicję, żeby przeprowadzić się do Falenicy w listopadzie, tuż przed pandemią – mówi pomysłodawczyni cyklu Agnieszka Kowalska – Mieszkam teraz na skraju Warszawy, tuż przy pięknym, sosnowym lesie i na nowo odkrywam Linię Otwocką, którą pamiętam jako sielankową krainę dzieciństwa. Mieszkałam na Grochowie i to tu właśnie z rodzicami jeździłam w letnie weekendy. Linia Otwocka również dziś mnie nie zawodzi, codziennie odkrywam tu coś nowego. I chcę się z wami tym podzielić.

Mamy nadzieję, że nasz cykl zainspiruje was do odwiedzin (rowerem lub kolejką) dawnych podwarszawskich letnisk i uzdrowisk. Zachęci do poznania ich historii i architektury, no i kąpieli w Świdrze! 

ODCINEK 4: Wysiadamy na stacji Otwock i kierujemy się do Nowego Gurewicza. To ogromny i – śmiało można powiedzieć – najpiękniejszy drewniany otwocki przedwojenny pensjonat. Zaglądamy tu jeszcze przed ponownym otwarciem i rozmawiamy z architektami z pracowni Grupa 5 Architekci, którzy podjęli się tego gigantycznego projektu odbudowy go w zasadzie od podstaw. Tu pojawia się również wątek żydowskiej historii Linii.

 

***
Agnieszka Kowalska – dziennikarka, redaktor naczelna serwisu Warszawawarsaw.com, ogrodniczka amatorka i psiara. Autorka alternatywnych przewodników po Warszawie z cyklu „Zrób to w Warszawie!” i „Warszawa Warsaw” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka!”. Mieszkanka Falenicy.

Realizacja zdjęć: Robert Olszański