Program

  • warsztaty

Program

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ | Miejsca wspólne – jak budować społeczności lokalne? | warsztaty

03.06.2023
godzina 11:00 - 14:00

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ | Miejsca wspólne – jak budować społeczności lokalne? | warsztaty

03.06.2023
godzina 11:00 - 14:00

  • warsztaty
warsztaty  

Warsztat skierowany do osób, które chcą podjąć albo już podjęły wspólną pracę wokół tematu społeczności lokalnych otwartych na różnorodność, zbudowanych na dobrych relacjach. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc: 14, obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: recepcja@dsh.waw.pl, wpisując w tytule nazwę warsztatu.

Wobec licznych zmian, jakie zaszły w życiu społecznym w ostatnich kilku latach, zwłaszcza takich jak pandemia czy wojna w Ukrainie – małe społeczności stają się miejscami, w których wypracowywane są na nowo „reguły na czas chaosu". Społeczności, nawiązując do tytułów książek Tomasza Stawiszyńskiego mogą być naszą najskuteczniejszą formą „ucieczki od bezradności”. Wzajemna pomoc, akceptacja i współpraca nie są możliwe bez namysłu nad tym, jak budować silne fundamenty dla miejsc wspólnych. Z pomocą praktycznych ćwiczeń i ciekawych przykładów poszukamy odpowiedzi na pytania: czym jest dla Ciebie różnorodność w miejscu, w którym żyjesz? Jak jest praktykowana przez Twoją społeczność? Jakie zachowania i sposoby komunikacji pomagają budować wspólnotę lokalną opartą na dobrych relacjach?

Zapraszamy zarówno osoby aktywne w środowiskach lokalnych, jak i tych, którzy dopiero myślą o podjęciu jakiejś inicjatywy. A przede wszystkim zainteresowanych ćwiczeniem umiejętności bycia razem. Tego można się nauczyć!

Warsztaty poprowadzi Joanna Kubicka – kulturoznawczyni, animatorka kultury, tutorka projektów społecznych i artystycznych realizowanych ze społecznościami. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie współtworzy kierunek studiów praktycznych sztuki społeczne. Współzałożycielka Fundacji Nowej Wspólnoty.

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Otworzyły one drogę do budowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego i wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestniczki, uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz zastanawiamy się, czym jest wolność i demokracja.

Warsztaty odbywają się w ramach tegorocznego programu wydarzeń, o którym można przeczytać tutaj.