Inne

  • aktualności

Inne

Wybraliśmy wolność. 4.06.1989

Wybraliśmy wolność. 4.06.1989


aktualności  

W kolejną rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, które zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”, zapraszamy do wspólnego weekendowego świętowania. W programie tegorocznego pikniku m.in. koncerty „Posłuchaj, to wolność” Gaby Kulki i Pauliny Przybysz oraz zespołu Sir Hardly Nobody w składzie: Chris Niedenthal, Andrzej Werno i Andrzej Narożański, pokaz freestyle’u w wykonaniu dziecięcej grupy z East Side Dance Academy oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ

Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią:
„Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią, każdego 4 czerwca, konsekwentnie przypomina historyczny wymiar tej daty, kiedy to w 1989 Polska »wybrała wolność«. Tak będzie i w tym roku, tym bardziej, że wszystko dookoła wskazuje, że wolność odchodzi, gdy o niej nie pamiętamy”.

3 i 4 czerwca zapraszamy na ostatni weekend z wystawą „NIEDENTHAL”. To wyjątkowa fotoreporterska opowieść o Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, dokumentująca też czas transformacji na przełomie lat 80. i 90. Dowiedz się więcej →

W sobotę, 3 czerwca, zapraszamy osoby z Ukrainy na spacer o polskiej drodze do wolności, który przybliży historię wydarzeń z 1989 roku. Dla tych, którzy chcieliby poszukać wolności w sobie i uwolnić się od stresu, proponujemy warsztaty rozwoju osobistego. Z kolei w niedzielę od godziny 14:00 na skwerze ks. Jana Twardowskiego odbywać się będą warsztaty rodzinne i arteterapia. W ramach zajęć można będzie tańczyć, zrobić motankę, poznać tajniki sitodruku i wykonać nadruk, malować na piasku oraz wziąć udział w quizie z nagrodami i w warsztatach plastycznych. Piknik zakończy się koncertami.

DROGA KU WOLNOŚCI – SPACER W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

3 czerwca (sobota), godz.12:00
Zbiórka:
przed Domem Spotkań z Historiią (ul. Karowa 20)
Poznaj miejsca związane z polską transformacją ustrojową i wydarzenia, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Spacer poprowadzi Natalia Romaniv. Dowiedz się więcej →

WASZTATY ROZWOJU OSOBISTEGO

W ramach zajęć stworzymy bezpieczną przestrzeń do refleksji nad tym, czym jest wspólnota oraz różnorodność w każdym z nas i w świecie, który nas otacza. Spróbujemy złapać oddech i uwolnić się od napięć. Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

3 czerwca (sobota), godz. 11:00–14:00, DSH
Miejsca wspólne
  ̶  jak budować społeczności lokalne?
Liczba miejsc: 14. Zgłoszenia: recepcja@dsh.waw.pl (w tytule prosimy wpisać nazwę warsztatu).

Warsztat skierowany do osób, które chcą podjąć albo już podjęły wspólną pracę wokół tematu społeczności lokalnych otwartych na różnorodność, zbudowanych na dobrych relacjach. Prowadzenie: Joanna Kubicka – kulturoznawczyni, animatorka kultury, tutorka projektów społecznych i artystycznych realizowanych ze społecznościami. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Współzałożycielka Fundacji Nowej Wspólnoty. Dowiedz się więcej →

3 czerwca (sobota), godz. 11:00–15:00, DSH
Wolno mi  ̶  jak traktuję wolność w sobie?
Liczba miejsc: 14. Zgłoszenia: recepcja@dsh.waw.pl (w tytule prosimy wpisać nazwę warsztatu).

Przyjrzymy się naszej wewnętrznej wolności. Czy jest przestrzeń w nas na przeżywanie różnorodnych doświadczeń, doznań i emocji? Na bycie inną, innym? Czy wolność w sobie wspieramy czy ograniczamy? Prowadzenie: Kinga Sochacka, certyfikowana trenerka Akademii POP i trenerka umiejętności psychospołecznych z zakresu psychologii pozytywnej w praktyce. Animatorka kultury i prezeska Fundacji Warszawa jest kobietą, od lat związana zawodowo z Domem Spotkań z Historią. Dowiedz się więcej →

3 czerwca (sobota), godz. 15:00–19:00, DSH
Oddech wolności w sytuacjach kryzysowych

Liczba miejsc: 16. Warsztat w językach ukraińskim i polskim. Zgłoszenia: recepcja@dsh.waw.pl (w tytule prosimy wpisać nazwę warsztatu).

Warsztat skierowany do osób doświadczonych przez wojnę w Ukrainie – zarówno Ukraińców, jaki i Polaków. Migracja i życie na uchodźctwie wiążą się z wieloma stresującymi sytuacjami, które wywołują napięcia i silne emocje. Spróbujemy złapać „oddech wolności” i uwolnić się od stresu poprzez pracę z oddechem i ciałem. Sięgniemy po metody BBTRS (System Biodynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy) łączącej w sobie różne techniki i praktyki – od mindfulness i terapii zorientowanych na ciało, po praktyki oddechowe znane od tysiącleci. Prowadzenie: Wika Solonitsyna, psycholożka, coach i trenerka specjalizuję się w profilaktyce zdrowia psychicznego, wypalenia zawodowego i odreagowania stresu w sytuacjach kryzysowych. Dowiedz się więcej →

PIKNIK WOLNOŚCI (Dowiedz się więcej →)
DLA DZIECI

4 czerwca (niedziela), godz. 14:00–18:00, skwer ks. Jana Twardowskiego

Flaga radości z wolności. Warsztaty plastyczne dla dzieci

Stworzymy wspólnie flagę radości na dwudziestometrowym rulonie tektury malarskiej podzielonej wzdłuż na dwie części. Można będzie wykonać też mniejszą flagę i zabrać ją do domu. Prowadzenie: Asia Kasztelaniec, edukatorka dziecięca.

Z wolnością mi do twarzy. Punkt charakteryzacji
Zapraszamy dorosłych i dzieci do naszego punktu charakteryzacji, w którym będziemy malować na twarzach znak wiktorii, zwany również „zajączkiem”, inne symbole wolności, a dzieciom przyjazne zwierzaki. Zadba o to charakteryzatorka Małgorzata Sajewiec.

Motanki z intencją wolności
Warsztaty robienia motanek, czyli lalek z nici i skrawków, chroniących przed złem. Prowadzenie: Nadia Demdovska.

NIE TYLKO DLA DZIECI

4 czerwca (niedziela), godz. 14:00–19:00, skwer ks. Jana Twardowskiego

Marzenia o wolności. Sztuka animacji piasku

Warsztaty z arteterapii pozwalające wyrazić emocje poprzez sztukę i zabawę. Bezpieczna przestrzeń integracji dla polskich i ukraińskich dzieci. Prowadzenie: Julia Sanina i Natalia Iszczuk – arteterapuetki z Charkowa.

Warsztaty z sitodruku
Poznaj tajniki sitodruku i wykonaj nadruk z legendarnym kowbojem z plakatu „W samo południe” autorstwa Tomasza Sarneckiego, który zachęcał do uczestnictwa w wyborach 4 czerwca 1989. Prowadzenie: Anna Ludwicka i Ola Gralik.

Quiz historyczno-varsavianistyczny o 1989 roku z nagrodami
Wylosuj pytanie i wygraj publikacje DSH oraz niespodzianki. Prowadzenie: Justyna Dominiak, edukatorka.

Fotograficzna kapsuła czasu, czyli zrób sobie pamiątkowe zdjęcie z 1989 roku
Dzięki mobilnemu studiu fotograficznemu cofniemy się w czasie. Dołącz do drużyny Lecha Wałęsy i zrób sobie z nim zdjęcie wyborcze, stań obok kowboja z plakatu „W samo południe” lub zapozuj na tle fotografii Chrisa Niedenthala.

Mama Sama. Fotografia rodzinna – prezentacja zdjęć
W Dzień Matki DSH zorganizował sesję fotograficzną dla mam wychowujących dzieci w pojedynkę. Zdjęcia rodzinne mam i ich dzieci wykonała fotografka Marta Rybicka. Efekty sesji zaprezentujemy na pikniku.

Pokaz filmu „Niespodzianka ‘89” (2019, 40 min), DSH (pokaz od 14:00 co godzinę)
Filmowy zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. Świadkowie i uczestnicy wydarzeń opowiadają, jak zapamiętali ten czas. Reżyseria: Agnieszka Uścińska, Jarek Wątor.

WYSTĘP
godz. 15:30–17:30 Freestyle! Pokaz i warsztaty dla dzieci

Freestyle to esencja wolności. Zapraszamy na pokaz tańca w wykonaniu dziecięcej grupy z East Side Dance Academy (mistrzowie Polski w swojej kategorii 7–11 lat) oraz na warsztaty prowadzone przez choreografa Artura Stańczuka.

KONCERTY
godz. 18:00
„Posłuchaj, to wolność” – koncert Gaby Kulki i Pauliny Przybysz
W 2021 roku DSH zorganizował głosowanie na Singiel Wolności, w ramach którego zwyciężyły dwa utwory – „Litania” Jacka Kaczmarskiego oraz „Jeżeli nam” Jacka Budzyńskiego. W trakcie koncertu usłyszymy aranżacje utworów przygotowane przez artystki i damy się ponieść muzyce lat 80.

godz. 19:30 „Sir Hardly Nobody” – koncert zespołu w składzie: Chris Niedenthal (perkusja), Andy (Andrzej) Narożański (śpiew, gitara basowa) oraz Andy (Andrzej) Werno (gitara, śpiew)
Zespół tworzą muzycy, którzy znają się od dzieciństwa – wszyscy trzej wychowali się w Londynie przy muzyce lat 60. i 70., kiedy zespoły takie jak Rolling Stones, Cream, Fleetwood Mac czy The Beatles wiodły prym. Zespół gra bluesa i klasycznego rocka.