Program

  • spotkanie
  • cykle

Program

ZAPOMNIANE REŻYSERKI. Opowieści o pionierkach polskiego kina | Helena Amiradżibi

29.11.2023
godzina 18:00

ZAPOMNIANE REŻYSERKI. Opowieści o pionierkach polskiego kina | Helena Amiradżibi

29.11.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
  • cykle
spotkanie cykle  

Scenarzystka i reżyserka filmowa mieszkająca w Polsce. Pochodziła z arystokratycznej rodziny gruzińskiej, studiowała na wydziale reżyserii w Instytucie Kinematografii w Moskwie. Autorka filmów fabularnych i dokumentalnych. Większość stworzonych filmów zrealizowała dla Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie.

Fot. ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego

Fot. ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego

Helena Amiradżibi jest bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina”. Dowiedz się więcej →
Jej sylwetkę przybliży dr Anna Misiak.

Helena Amiradżibi (1932-2017)
„Oblatywacze” – jej pierwszy film dokumentalny – został w 1960 roku nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Wenecji.  Kolejne filmy krótkometrażowe – „Zambrów” (1962), „Komu sukienkę” (1963), „Kariera” (1964) i „Kobieta to słaba istota” (1964) – dokumentują doświadczenia kobiet w czasach PRL, subtelnie pokazując życie bohaterek z ich własnej perspektywy. Dziś to nie tylko historyczne zapisy refleksji nad kobiecością w komunizmie, ale także unikalnie zekranizowane wypowiedzi odważnej, czułej i zabawnej feministycznej pionierki.  Wyreżyserowała także filmy fabularne „Wieczór przedświąteczny” (1966) oraz „Kto wierzy w bociany?” (1970),  do których stworzyła także scenariusze. Jej ostatnia fabuła „Fortuna” (1972) to ekranizacja powieści Andrzeja Struga pod tytułem „Fortuna kasjera Śpiewankiewicza”.

dr Anna Misiak
Feministka, kulturoznawczymi i socjolożka prowadząca badania nad filmem i kulturą wizualną. Pracuje na stanowisku Associate Professor w szkole filmowej Film & Visual Culture na Falmouth University w Wielkiej Brytanii. Autorka książki „Kinematograf Kontrolowany” (2016), projektu „Women under Communism: A Report from the Archive” poświęconego polskim reżyserkom tworzącym w czasach PRL, a także założycielka i redaktorka naczelna popularnego akademickiego periodyku online „MAI: Feminism & Visual Culture”.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kobiet Filmowców i Dom Spotkań z Historią
Projekt współfinansuje Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego, Archiwum Kobiet, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm.online, Her Docs