Program

  • spotkanie
  • cykle

Program

ZAPOMNIANE REŻYSERKI. Opowieści o pionierkach polskiego kina | Natalia Brzozowska

13.12.2023
godzina 18:00

ZAPOMNIANE REŻYSERKI. Opowieści o pionierkach polskiego kina | Natalia Brzozowska

13.12.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
  • cykle
spotkanie cykle  

Pierwsza polska powojenna reżyserka filmów dokumentalnych. Znana z  krótkometrażowych produkcji „Ziemia lubuska” (1947) „Kopalnia” (1948) i „Narciarze” (1958). Mistrzyni dokumentu poetyckiego – eksperymentowała z obrazem i dźwiękiem, realizowane przez nią dokumenty miały charakter lirycznych, bogatych wizualnie i dynamicznie zmontowanych esejów.

O Natalii Brzozowskiej i jej twórczości wyróżniającej się na tle ówczesnej sceny filmów dokumentalnych opowie Katarzyna Wajda, absolwentka polonistyki i filmoznawstwa UJ. Zapraszamy na spotkanie z kolejną bohaterką cyklu „Zapomniane reżyserki”. 
Dowiedz się więcej →

Natalia Brzozowska (1915–1988)
Absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Warsztat filmowy zdobyła na pierwszym w kraju kursie filmowym w Krakowie. Na Zjeździe Filmowców w Wiśle w 1949, podczas którego ogłoszono socrealizm jedynym słusznym kierunkiem w filmie, została skrytykowana i odsunięta od realizacji filmów. Oskarżono ją o „formalistyczną metodę maskowania wrogiej ideologii”, a dokument „Kopalnia” (1948), który został już przyjęty jako oficjalny wpis na festiwalu filmowym w Wenecji, odłożono na półkę. Złamana i upokorzona, nigdy nie powróciła do kręcenia filmów. Jej jedyne dwa filmy dokumentalne ukończone po Zjeździe Filmowców  – „Narciarze”  (1958) i  „Wspinaczka”  (1958)  – powstały z materiałów nakręconych w Tatrach przed 1949 rokiem.

Katarzyna Wajda
Absolwentka polonistyki i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukatorka filmowa, historyczka polskiego kina, filmolożka w Filmotece Narodowej-Instytucie Audiowizualnym. Autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu historii kina i kultury popularnej.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kobiet Filmowców i Dom Spotkań z Historią
Projekt współfinansuje Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego, Archiwum Kobiet, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm.online, Her Docs