- 18.07, 19:00, Rynek Nowego Miasta
Koncert Inauguracyjny
Jakub Józef Orliński – Countertenor i Michał Biel, a po nich młody rapowy skład V Filar, czyli klasyka i hip-hop na jednej scenie. Tego wieczoru przeniesiemy się między epokami, dźwiękami i emocjami. W tle – archiwalne zdjęcia odbudowującej się Warszawy.
- 18.07, 21:30–02:00, Rynek Starego Miasta
Silent Disco
Pozorna cisza, która rozkręci imprezę na Rynku Starego Miasta! Trzy osoby DJ-skie (Krims, Sosia, Basia Popiołek aka Hate Bush) zagrają z okien Muzeum Warszawy. Ty zakładasz słuchawki, wybierasz jeden z trzech kanałów i tańczysz pod gwiazdami.
- 19.07, 15:00, Rynek Nowego Miasta
Kram z legendami – Bazyliszek. Spektakl lalek z muzyką na żywo i warsztaty teatralne dla dzieci. Bazyliszek ożyje w opowieści aktorów Teatru Lalek – a potem dzieci stworzą własne kukiełki i spróbują sił w animacji.
- 19.07, 17:00, Rynek Nowego Miasta
Jazzowa potańcówka
Melodia i Rytm, Młynarski i Namysłowski – swing, taniec i klimat lat 40. w rytmie wspólnego świętowania i pamięci o odbudowie Warszawy.
- 19.07, 12:30, ul. Freta 16
Francuskie nuty panien Curie.
Koncert inspirowany dawnymi francuskimi piosenkami, którymi dzieliła się Irena Curie. Śpiewa Mariza Nawrocka z balkonu Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
DSH oraz Związek Powstańców Warszawskich, którego partnerem jest DSH, również świętują Urodziny Starówki! Zachęcamy do udziału w akcji pieczątkowej z nagrodami w obu lokalizacjach. Koniecznie odwiedźcie także siedzibę ZPW przy ul. Długiej 22 – będzie okazja, by wysłuchać poruszających historii Powstańców Warszawskich oraz wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie stałej „POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944. SPRAGNIENI WOLNOŚCI” (prod. DSH).
To wyjątkowe święto – nie tylko przeszłości, ale i teraźniejszości Starego Miasta.
Szczegółowy program będzie dostępny od 20 czerwca 2025 r. na www.grupastarowka.pl
Do zobaczenia na Starówce!
❗️Wstęp wolny (na wybrane wydarzenia obowiązuje rejestracja)
***
Projekt jest częścią obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy.
***
Kilka słów od Muzeum Warszawy – głównego organizatora wydarzenia – które przybliżą Wam szczegóły dotyczące terminów i lokalizacji wydarzeń muzycznych i rozrywkowych, otwartych pracowni artystycznych, tematycznych spacerów z przewodnikami oraz innych atrakcji przygotowanych z okazji tegorocznych urodzin Starówki.
Starówka (od)NOWA – 72. urodziny warszawskiego Starego Miasta
Koncertem Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela, improwizacją Jana Emila Młynarskiego z Klancykiem, jazzową potańcówką, urodzinowym silent disco, w końcu spacerami, warsztatami, grami miejskimi i zwiedzaniem pracowni artystycznych warszawska Starówka uczci swoje urodziny. W ciągu dwóch dni zaplanowano ponad 100 wydarzeń przygotowanych przez 30 instytucji, które pozwolą odkryć Stare Miasto na nowo.
– Urodziny Starówki to święto historycznego, odbudowanego i fascynującego serca miasta. Dzięki współpracy kilkudziesięciu staromiejskich instytucji pokazujemy inną twarz historycznego centrum Warszawy. To okazja do odkrycia jego nieznanych miejsc i historii, do poznania ludzi pracujących tu na co dzień i do wspaniałej zabawy – podkreśla Karolina Ziębińska, Dyrektorka Muzeum Warszawy.
Na Rynku Nowego Miasta koncert inaugurujący 72. Urodzin Starówki zagrają Jakub Józef Orliński i Michał Biel oraz V Filar.
„New Yorker” nazwał śpiewaka „Justinem Timberlake’em opery”, a „The Telegraph” jednym z 10 najbardziej czarujących artystów świata. Kontratenor, i b-boy, warszawiak – wystąpił podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, natomiast już 18 lipca zaśpiewa specjalnie dla Warszawy i jej mieszkańców. Będzie to wyjątkowe spotkanie – w duecie z pianistą Michałem Bielem, który chętnie zamieni Wigmore Hall w Londynie i Carnegie Hall w Nowym Jorku na staromiejski Rynek. Artystów supportuje V FILAR – polski zespół rapowy, cieszący się uznaniem na krajowej scenie hip-hopowej. Młodzi artyści nawiązując do korzeni gatunku, opowiadają historię młodej Warszawy na nowo. Podczas koncertu na zobaczymy pokaz zdjęć z odbudowy stolicy ze zbiorów Muzeum Warszawy. Piątkowy wieczór na Rynku Starego Miasta zakończy urodzinowe silent disco, a o dobre nastroje zadbają: Krims, Sosia, Basia Popiołek (21:30 – 02:00).
W sobotnie popołudnie (19.07) Rynek Nowego Miasta przejmie Orkiestra Taneczna Melodia i Rytm założona przez Jana Młynarskiego i Jacka Namysłowskiego. W hołdzie tradycji zespołów takich jak: Orkiestra Braci Łopatowskich czy Orkiestra Karola Boverego, muzycy przywrócą do życia taneczny jazz lat 40., zapraszając do wspólnej zabawy w duchu odbudowy i radości.
W ramach “Urodzin” specjalny prezent dla Starówki ma również Klancyk. Wspólnie z Janem Emilem Młynarskim artyści Teatru Improwizowanego wniosą do jubileuszowego spektaklu ducha dawnych potańcówek, tanecznego jazzu i barwnych historii z czasów odbudowy (19.07, 19:30 Muzeum Warszawy). Publiczność czeka wieczór pełen zaskoczeń, absurdalnego humoru i muzycznych niespodzianek .
Chętni będą mogli zajrzeć do pracowni artystycznych znajdujących się pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, zwiedzić niedostępne na co dzień podwórka i piwnice. Przewodnicy w ramach specjalnie zorganizowanych spacerów pokażą mniej znane miejsca Starego i Nowego Miasta. W nowy sposób spojrzymy na elewacje, zdobienia i detale, które zainspirowały nową identyfikację wizualną “Urodzin” – i wszystko, co zwykle umyka w pośpiechu.
W ramach obchodów 72. rocznicy otwarcia odbudowanego Rynku Starego Miasta i 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy, wszyscy turyści i uczestnicy będą mieli okazję odcisnąć swoją dłoń na dużym płótnie i przesłać “Pozdrowienia z warszawskiej Starówki”. Interaktywne wydarzenie odbędzie się w budynku Starej Prochowni SCEK, gdzie płótno zostanie wywieszone jako symbol pamięci i solidarności z historycznym przedsięwzięciem odbudowy miasta. Przed nami również gra miejska “Ale jest Warszawa!”. Jeśli niestraszne są Wam wyzwania, lubicie Warszawę i chcecie odkryć, jak to jest, że jest jednocześnie i stara i młoda – przybywajcie!
72. Urodziny Starówki odbędą się w dn. 18-19 lipca na warszawskim Starym Mieście. Program, interaktywna mapa staromiejskich instytucji i szczegółowe informacje o rejestracji znajdują się na: www.grupastarowka.pl
Instytucje biorące udział w projekcie:
Muzeum Warszawy
Muzeum Farmacji, oddział Muzeum Warszawy
Centrum Interpretacji Zabytku, oddział Muzeum Warszawy
Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych im. Jerzego Januszkiewicza
Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum
Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”
Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców Warszawskiego Traktu Królewskiego
Stowarzyszenie Mieszkańców Mariensztatu
Stowarzyszenie Historyków Sztuki
Teatr Nowe Formy
Fundacja Sto Pociech
Fundacja Galerii Alina
Fundacja Kreatywna Rodzina
Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej
Fundacja “Ukraiński Dom”
Fundacja na Rzecz Rzeźby Polskiej imienia Zbigniewa Maleszewskiego
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Instytut Słowacki
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz pracownie historyczne Starego i Nowego Miasta
Dom Sztuki Ludowej
Dom Spotkań z Historią
Archiwum Państwowe w Warszawie
Archiwum Główne Akt Dawnych
Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”
Kataryniarz Jan
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Staromiejski Dom Kultury
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej im. KEN (SCEK)
Związek Polskich Artystów Fotografików
Związek Powstańców Warszawskich