Dom Spotkań z Historią wraz z partnerami zaprasza na premierę monodramu Agnieszki Przepiórskiej „OCALONE” na podstawie tekstu Piotra Rowickiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. „OCALONE” to historia Ireny K., która po 80. latach odzyskuje głos i opowiada o zdarzeniach z „Zieleniaka” – obozu przejściowego zorganizowanego w sierpniu 1944 r. na warszawskiej Ochocie przez oddziały SS RONA dla ludności cywilnej.
Producentem spektaklu jest Dom Spotkań z Historią, partnerem wydarzenia – Ośrodek Kultury Ochoty. „OCALONE” inaugurują „FESTIWAL BOHATEREK”, który odbędzie się w dniach 30 września-12 października br.
Premiera spektaklu odbędzie się na V piętrze PAST-y (ul. Zielna 39, Warszawa).
kolejne pokazy:
1-5 października br., g. 19:00, V piętro budynku PAST-y, ul. Zielna 39, Warszawa
6 października br., XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugo Kołłątaja, ul. Grójecka 93, Warszawa
Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia. W spektaklu są sceny przemocy, w tym przemocy seksualnej oraz wulgarny język.
Po zakończeniu każdego z pokazów odbędą się rozmowy z twórcami i twórczyniami przedstawienia oraz zaproszonymi gośćmi. 6 października br. zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach, spacerze śladami obozu przejściowego na Zieleniaku oraz pokaz spektaklu i debatę w XXI LO im. Hugo Kołłątaja na warszawskiej Ochocie. Program towarzyszący premierze powstał we współpracy z Ośrodkiem Kultury Ochoty.
bilety: 60 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)
Bilety do kupienia za pośrednictwem platformy Goingapp: https://goingapp.pl/wydarzenie/kleczewska-przepiorska-rowicki-ocalone
OD TWÓRCÓW: Po osiemdziesięciu latach Irena K. z ulicy Opaczewskiej odzyskuje głos. Przez te wszystkie lata chodziła koło miejsca, gdzie wydarzyła się tragedia. Koło szkoły, którą spalono. Koło placu, na którym sprzedawano warzywa i owoce. I teraz też kwitnie handel. Nikt nie chciał słuchać. Nikt nie chciał się zatrzymać. Nikt tego nie potrzebował, po co rozdrapywać rany? „Ocalone” to historia prawdziwa, która wydarzyła się w połowie XX wieku. W środku Europy. W Polsce. W Warszawie. W obozie przejściowym na Zieleniaku masowo gwałcono kobiety. Nikt dokładnie nie wie, ile ich było. Setki? Tysiące? Nikt nie zna ich nazwisk ani imion. Sprawcy są znani: Ronowcy, diabły umazane marmoladą, obwieszone zegarkami, pijące wódkę z baniek po mleku, w kradzionych koszulach i z karabinami na sznurkach. Ofiary wybierali nocami, pomagali sobie latarkami. Krzyki, jęki, skowyt, stos spuchniętych ciał, a potem cisza. Irena K. odzyskała głos. Musi zebrać wszystkie siły, aby przywrócić pamięć o wszystkich nieznanych bohaterkach poległych w sierpniu 1944 roku na warszawskim Zieleniaku. Musi zadbać o ich obecność w świadomości dzisiejszych i przyszłych pokoleń. Zapraszamy Państwa na uroczyste odsłonięcie pomnika, który na zawsze zachowa w pamięci los bohaterek. Dowiedz się więcej →
Agnieszka Przepiórska i Maja Kleczewska / fot. Olga Tuz/DSH