Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

26.10.2013

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

26.10.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W weekendowym cyklu prezentujemy filmy i kroniki związane z historią Warszawy oraz wydarzeniami w DSH. W programie m.in. dokument o Witoldzie Lutosławskim, któremu dedykowaliśmy cykl wydarzeń „Poszukiwanie".
  • godz. 11.00, 14.00, 17.00: Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy (2007, 52'), reż. Wiesław Dąbrowski
Film dokumentalny o znanym, polskim kompozytorze Henryku Warsie. Wars był autorem muzyki filmowej do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w literaturze muzycznej. Niedawne odkrycie nieznanych utwory muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa, stały się pretekstem  do realizacji filmu, który przypomni artystę i jego twórczość.
  • godz. 12.00, 15.00, 18.00: Przelot nad zdobytym miastem (2012, 23’), reż. Krzysztof Jaszczyński, Andrzej Kałuszko
Film pokazuje obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą stolicą Polski w dniu 28 września 1939 roku. Dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które w większości zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń. Jako post scriptum  zostanie zaprezentowana suita filmowa Andrzeja Kałuszko pokazująca współczesną Warszawę z pokładu helikoptera.
  • godz. 12.30, 15.30, 18.30: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (2012, 29’), reż. Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyńki, Ryszard Mączewski
Zapraszamy na pokaz nowego filmu dokumentalnego twórców Przelotu nad zdobytym miastem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Nowy film zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, pokazuje Warszawę w dniach od kapitulacji 28 września do defilady zwycięzców w Alejach Ujazdowskich 5 października 1939 roku. Niektóre z ujęć znane są już publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów, ułożone w pewną logiczną całość, są unikalnym świadectwem początku okupacji tak tragicznej w skutkach dla mieszkańców i samego miasta. Film powstał przy współudziale Domu Spotkań z Historią.
  • godz. 13.00, 16.00, 19.00: Witold Lutosławski w oczach przyjaciół i rodziny (2013, 50’), realizacja: DSH
Zapraszamy do obejrzenia fragmentów wywiadów z przyjaciółmi i rodziną jednego z największych kompozytorów XX wieku w 100 rocznicę jego urodzin. Co wiemy o Witoldzie Lutosławskim? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Jakim był mężem, ojczymem, przyjacielem? Jak pracował, mieszkał, tworzył? Relacje tworzą ciekawy portret wybitnego artysty i interesującego człowieka. Więcej informacji o Witoldzie Lutosławskim oraz cyklu „Poszukiwanie" na www.poszukiwanie.dsh.waw.pl Na zdjęciu Witold Lutosławski. Fot. Juliusz Multarzyński (c)IMIT.