Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Festiwal Polskie Tango

26.10.2013

Festiwal Polskie Tango

26.10.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W ramach Festiwalu Polskie Tango – 100 lat tanga w Polsce zapraszamy do DSH na cykl spotkań. W programie:
  • godz. 16.00: Językiem tanga – o lunfardo i gwarze warszawskiej W trakcie spotkania przyjrzymy się lunfardo – żargonowi charakterystycznemu dla obszaru La Platy, a wykorzystywanemu w tekstach tanga argentyńskiego i urugwajskiego. Pokażemy także związki gwary warszawskiej z polskim tangiem. W spotkaniu wezmą udział Hermes Cristian Rubin (Argentyńczyk mieszkający w Warszawie, zainteresowany historią i rozwojem tanga) i Tomasz Lerski (historyk kultury, autor książki Syrena Record – pierwsza polska wytwórnia fonograficzna).
  • godz. 17.00: Tango Story – niezwykła opowieść o historii tanga Ania i Jakub Górniccy – autorzy bloga podrozniccy.com zabiorą nas w podróż śladami tanga na świecie (na Kubie, w Argentynie i w Polsce). Jak piszą na blogu: „Cała historia zaczyna się ponad trzy lata temu, kiedy poznajemy się z Anią. Przez tango. Oto taniec, który wybucha w drugiej połowie XIX wieku, do dziś kojarzony jest z pasją i emocjami (choć czasem wydarzenia wokół niego skręcają w stronę kiczu). Tango to nasz pasja”.
  • godz. 18.00: Tango. Taniec. Inspiracja Rozmowa o oddziaływaniu współczesnego tanga argentyńskiego w Polsce. Kiedy zaczęła się tangomania w Warszawie i jakie były jej początki? W jaki sposób tango wpływa na codzienne życie? Tango jako inspiracja i pasja. W spotkaniu wezmą udział m.in: Dorota Wójcik-Khanchandani (miłośniczka tanga, była redaktor naczelna kwartalnika „Tango nr 8”) oraz Piotr Woźniak (instruktor, tancerz, choreograf, tanga uczył się w Buenos Aires, Paryżu i Berlinie).
Wymienione spotkania odbędą się w Domu Spotkań z Historią. Program wszystkich wydarzeń Festiwalu Polskie Tango: http://polskietango.pl/