Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

20.10.2013

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

20.10.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W weekendowym cyklu prezentujemy filmy i kroniki związane z historią Warszawy oraz wydarzeniami w DSH. W programie m.in. dokument o Witoldzie Lutosławskim, któremu dedykujemy cykl  „Poszukiwanie".
  • godz. 11.00, 14.00, 17.00: Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy (2007, 52'), reż. Wiesław Dąbrowski
Film dokumentalny o znanym polskim kompozytorze Henryku Warsie, autorze wielu szlagierów.  Wars był również kompozytorem muzyki filmowej do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w literaturze muzycznej. Niedawno odkryto utwory muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa.
  • godz. 12.00, 15.00, 18.00: Przelot nad zdobytym miastem (2012, 23’), reż. Krzysztof Jaszczyński, Andrzej Kałuszko
Obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski. Dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które w większości zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń. Jako postscriptum do filmu zostanie zaprezentowana suita filmowa Andrzeja Kałuszko pokazująca współczesną Warszawę z pokładu helikoptera.
  • godz. 12.30, 15.30, 18.30: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (2012, 29’), reż. Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyńki, Ryszard Mączewski
Film dokumentalny twórców Przelotu nad zdobytym miastem, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności.Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, pokazuje Warszawę w dniach od kapitulacji 28 września do defilady zwycięzców w Alejach Ujazdowskich 5 października 1939 roku. Niektóre z ujęć znane są już publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów; ułożone w logiczną całość, są unikatowym świadectwem początku okupacji. Film powstał przy współudziale Domu Spotkań z Historią.
  • godz. 13.00, 16.00, 19.00: Witold Lutosławski w oczach przyjaciół i rodziny (2013, 50’), realizacja: DSH
Zapraszamy do obejrzenia fragmentów wywiadów z przyjaciółmi i rodziną jednego z największych kompozytorów XX wieku w 100 rocznicę jego urodzin. Co wiemy o Witoldzie Lutosławskim? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Jakim był mężem, ojczymem, przyjacielem? Jak pracował, mieszkał, tworzył? Relacje tworzą ciekawy portret wybitnego artysty i interesującego człowieka. Więcej informacji o Witoldzie Lutosławskim oraz wydarzeniach, które odbyły się w cyklu „Poszukiwanie" na www.poszukiwanie.dsh.waw.pl Na zdjęciu Witold Lutosławski. Fot. Juliusz Multarzyński (c)IMIT.