Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Poszukiwanie – impreza klubowa inspirowana muzyką Witolda Lutosławskiego

28.09.2013

Poszukiwanie – impreza klubowa inspirowana muzyką Witolda Lutosławskiego

28.09.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Zapraszamy na imprezę klubową inspirowaną muzyką Witolda Lutosławskiego. Miejsce: klub Basen przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie. Wydarzenie w ramach projektu związanego z setną rocznicą urodzin kompozytora. Poszukiwania mają przybliżyć postać jednego z największych kompozytorów XX wieku poprzez historię czasów, w których żył i tworzył (ze szczególnym naciskiem na przełom lat 50 i 60.). Opowiemy o wpływie, jaki na rozwój polskiego życia kulturalnego miała odwilż 56 roku. Przybliżymy także codzienne życie początku lat 60. w PRL. Pozostałe wydarzenia w cyklu Poszukiwania:
  • 27.09 (pt.), 18.00 – pokaz filmu Jeden dzień w PRL (2005, 58’), reż Maciej Drygas, miejsce DSH. Filmowa rekonstrukcja 27 września 1962 roku – jednego dnia z życia ludzi w komunistycznej Polsce. Autor blisko 5 lat pracował nad jego realizacją. Oprócz materiałów filmowych wykorzystał m.in. dokumenty, listy, notatki, fragmenty pamiętników oraz materiały Służby Bezpieczeństwa. Nagrody na festiwalach filmowych: Srebrny Smok w Krakowie (2006), specjalne wyróżnienie jury w Tai Pei (2006), Platinum Remi w Houston (2007), Srebrna Muszla w Bombaju (2008).
  • 28.09 (sob.) – godz. 12.00 – spacer po Warszawie śladami Witolda Lutosławskiego.
  • 28.09 (sob.) – godz. 16.00 – Ferment eksperymentu Rozmowa o polskiej muzyce przed i po 1956 roku. Historia narodzin polskiej szkoły kompozytorskiej (Lutosławski, Bacewicz, Penderecki, Górecki) oraz festiwali Warszawska Jesień i Jazz Jamboree. Czy odwilż przypieczętowała odejście od estetyki socrealistycznej? Czy prawdziwy komunista może być jazzmanem? Gośćmi spotkania będą muzycy i krytycy muzyczni. Prowadzenie: dziennikarka Dorota Szwarcman.Wydarzenie w ramach projektu  związanego z setną rocznicą urodzin kompozytora. Poszukiwania mają przybliżyć postać jednego z największych kompozytorów XX wieku poprzez historię czasów, w których żył i tworzył (ze szczególnym naciskiem na przełom lat 50 i 60.). Opowiemy o wpływie, jaki na rozwój polskiego życia kulturalnego miała odwilż 56 roku. Przybliżymy także codzienne życie początku lat 60. w PRL.
  • 29.09 (niedz.), 12.00 – gra miejska Jeden dzień Gra miejska to świetna zabawa i niekonwencjonalna lekcja historii. Zapraszamy do gry inspirowanej filmem dokumentalnym Macieja Drygasa Jeden dzień w PRL. Zapisy indywidualne i grupowe: gra@d
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.