Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

24.08.2013 - 25.08.2013

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

24.08.2013 - 25.08.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W weekendowym cyklu pokazujemy filmy fabularne, dokumentalne i kroniki związane z historią Warszawy.
  • godz. 11.00, 14.00: Przelot nad zdobytym miastem (2012, 23’), reż. Krzysztof Jaszczyński, Andrzej Kałuszko
Dokument pokazuje obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski. Dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które w większości zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń. Jako postscriptum do filmu zostanie zaprezentowana suita filmowa Andrzeja Kałuszko pokazująca współczesną Warszawę z pokładu helikoptera.
  • godz. 11.30, 14.30: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (2012, 29’), reż. Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyńki, Ryszard Mączewski
Film dokumentalny twórców Przelotu nad zdobytym miastem, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności.Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, pokazuje Warszawę w dniach od kapitulacji 28 września do defilady zwycięzców w Alejach Ujazdowskich 5 października 1939 roku. Niektóre z ujęć znane są już publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów; ułożone w logiczną całość, są unikatowym świadectwem początku okupacji. Film powstał przy współudziale Domu Spotkań z Historią.
  • godz. 12.00, 15.00, 18.00: Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy (2007, 52’), reż. Wiesław Dąbrowski
Film dokumentalny o znanym polskim kompozytorze Henryku Warsie, autorze wielu szlagierów.  Wars był również kompozytorem muzyki filmowej do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w literaturze muzycznej. Niedawno odkryto utwory muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa.
  • godz. 13.00, 19.00: Stefan Starzyński (1993, 39’), reż. Edmund Zbigniew Szaniawski
Filmowa biografia Stefana Starzyńskiego, ostatniego przed wojną prezydenta Warszawy, który zyskał sobie opinię najenergiczniejszego i najbardziej oddanego miastu. Za jego prezydentury Warszawa zyskała kilkanaście nowych parków i zieleńców, wiele wspaniałych budowli m in. Muzeum Narodowe. 1 września 1939 Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bombardowanej stolicy oraz cywilną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu mieszkańców Warszawy.
  • godz. 16.00: „W Iluzjonie” –  Judeł gra na skrzypcach (fab., 1938, 80’), reż. Michał  Waszyński
Pokaz poprzedzi filmowy wstęp , o produkcji opowie Stanisław Janicki. Judeł gra na skrzypcach  to powieść o wędrownych grajkach, najsłynniejsza komedia muzyczna kina żydowskiego. Prosta fabuła, udział hollywoodzkiej gwiazdy (Molly Picon w roli Judeł), znakomita muzyka i piękne zdjęcia żydowskich miasteczek (Kazimierz Dolny) oraz Warszawy powodują, że film i dziś ogląda się z przyjemnością. Całość nakręcona w jidysz. Partner cyklu: Telewizja Kino Polska. Partner cyklu: Telewizja Kino Polska. Na zdjęciu: kadr z filmu Początek. Warszawa w pierwszy dzień okupacji.