Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Urodziny Starówki. Wiek XX na warszawskiej Starówce

20.07.2013 - 21.07.2013

Urodziny Starówki. Wiek XX na warszawskiej Starówce

20.07.2013 - 21.07.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W tym roku warszawskie Stare Miasto obchodzi 60 urodziny 22 lipca 1953 roku nie zakończono co prawda rekonstrukcji całej Starówki, ale oddano do użytku Rynek i niektóre z budynków przy ulicy Piwnej i Zapiecek. Z tej okazji w sobotę i niedzielę 20-21 lipca miejskie ośrodki kultury i edukacji otwierają swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych nie tylko odbudową, ale i najnowszymi dziejami historycznego centrum stolicy. W programie m.in. pokaz filmów na Rynku Starego Miasta, wystawy, zwiedzanie zabytkowych piwnic, koncert w amfiteatrze, spacery z przewodnikami i wiele atrakcji dla dzieci. Na wszystkie imprezy wstęp wolny. Poniżej program wszystkich wydarzeń w pliku do pobrania. Dom Spotkań z Historią zaprasza na wydarzenia zatytułowane: Wiek XX na warszawskiej Starówce, w tym pokazy filmowe, spacer i grę miejską. 20 lipca (sobota)
  • 12.00––20.00 – pokazy filmowe przedstawiające przemiany Starego Miasta w XX wieku. Miejsce: DSH.
  • 12.00 – Co kryje się za fasadą? Krótka prezentacja i  spacer z  varsavianistą Jarosławem Zielińskim po podwórkach i niedostępnych na co dzień zakamarkach Starego Miasta. Dla wielu może być zaskoczeniem, że za zrekonstruowanymi fasadami staromiejskich kamienic kryją się zwykłe domy i osiedla mieszkalnez zupełnie innymi podziałami niż to miało miejsce przed wojną. Start: DSH.
21 lipca  (niedziela)
  • 12.00–16.00, 18.00–20.00 pokazy filmowe Miejsce: DSH
  • 12.00 – Starówce na ratunek! Miejska fotogra. Warszawskiej Starówce grozi wyburzenie! Ktoś zarzucił jej, że nie zasługuje na miano zabytku! Na jej miejscu ma powstać nowoczesne Nowe Miasto! Tylko Ty możesz uratować Starówkę! Zbierz pięcioosobowy zespół i zgłoś się do gry miejskiej Termin: 21.07.2013 godzina 12:00 Zapisy: gra@dsh.waw.pl Kto może wziąć udział: każdy, komu nie są obojętne losy Starówki Obowiązkowo trzeba zabrać: aparat fotograficzny i kabel do niego, wygodne buty, głowe pełną pomysłów.
          Zapisz się na wydarzenie na naszym profilu na Facebooku            Poniżej regulamin gry w pliku pdf do pobrania.
  • 16.00 – w cyklu „W starym kinie” – Ja tu rządzę (fab., 1939, 97’), reż. Mieczysław Krawicz. Pokaz filmu, którego akcja rozgrywa się na Starówce. Hrabia Józio Lulewicz (Zbigniew Rakowiecki) pewnej nocy, wracając z nocnej „bibki” rozbija szybę w warsztacie szewskim na Starym Mieście. Jest to początek intrygi, gorącego uczucia, które rozgorzało między nim a Joasią, córką szewca (Ina Benita) i – oczywiście – skandalu. Czy matce hrabiego (Mieczysława Ćwiklińska) uda się nie dopuścić do mezaliansu? Miejsce: DSH