Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

07.07.2013

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

07.07.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W weekendowym cyklu pokazujemy filmy fabularne, dokumentalne i kroniki związane z historią Warszawy.
  • godz. 11.00, 14.00, 17.00: Przelot nad zdobytym miastem (2012, 23’), reż. Krzysztof Jaszczyński, Andrzej Kałuszko
Obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski. Dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które w większości zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń. Jako postscriptum do filmu zostanie zaprezentowana suita filmowa Andrzeja Kałuszko pokazująca współczesną Warszawę z pokładu helikoptera.
  • godz. 11.30, 14.30, 17.30: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (2012, 29’), reż. Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyńki, Ryszard Mączewski
Film dokumentalny twórców Przelotu nad zdobytym miastem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, pokazuje Warszawę w dniach od kapitulacji 28 września do defilady zwycięzców w Alejach Ujazdowskich 5 października 1939 roku. Niektóre z ujęć znane są już publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów; ułożone w logiczną całość, są unikatowym świadectwem początku okupacji. Film powstał przy współudziale Domu Spotkań z Historią.
  • godz. 12.00, 15.00, 18.00: Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy (2007, 52’), reż. Wiesław Dąbrowski
Film dokumentalny o znanym polskim kompozytorze Henryku Warsie, autorze wielu szlagierów.  Wars był również kompozytorem muzyki filmowej do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w literaturze muzycznej. Niedawno odkryto utwory muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa.
  • godz. 13.00, 19.00: Stefan Starzyński (1993, 39’), reż. Edmund Zbigniew Szaniawski
Filmowa biografia Stefana Starzyńskiego, ostatniego przed wojną prezydenta Warszawy, który zyskał sobie opinię najenergiczniejszego i najbardziej oddanego miastu. Za jego prezydentury Warszawa zyskała kilkanaście nowych parków i zieleńców, wiele wspaniałych budowli m in. Muzeum Narodowe. 1 września 1939 Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bombardowanej stolicy oraz cywilną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu mieszkańców Warszawy.
  • godz. 16.00: „W starym kinie”  Jadzia (fab., 1936, 74’), reż. Mieczysław Krawicz
Wakacyjny cykl rozpoczniemy historią miłości Jadzi (Jadwiga Smosarska) i Jana (Aleksander Żabczyński). Na drugim planie walka, która toczy się między dwiema firmami. Mimo licznych nieporozumień i zawiłych intryg uczucie zwycięża.