W ramach wydarzeń związanych z rocznicą wyborów 4 czerwca 1989 zapraszamy na cztery spacery po Pradze i zwiedzanie wybranych, na co dzień niedostępnych miejsc (m.in. dawna Wytwórnia Wódek "Koneser", dawny Instytut Weterynarii SGGW)
SPACER I
Monopol i Szmulki!
8.06 i 9.06, zbiórka o 16.00 pod główną bramą Konesera (Ząbkowska 27/31)
Była Wytwórnia Wódek Koneser („Monopol”), zajezdnia tramwajowa „Praga”, dawna Fabryka Sprężyn „Drucianka”, dawny Kompleks Młyński Michala, dawna Fabryka Polskiego Przemysłu Gumowego „PPG’ (Fabryka Trzciny).
Nazwa Szmulowizna pochodzi od imienia właściciela tych gruntów Szmula (Samuela) Jakubowicza Sonnenberga (1756-1801), żydowskiego kupca, bankiera, faktora. Szmulowiznę, a szczególnie jej wschodnią część nazwano w XX w. Michałowem na cześć księcia Michała Piotra Radziwiłła, działacza filantropijnego, mecenasa kultury i współfundatora bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego.
Czas: ok. 2,5-3 h
Przewodnik: Janusz Owsiany (Stowarzyszenie Monopol Warszawski)
SPACER II
Praga 1,2,3 – Zomo!
8.06, zbiórka o 14.00, róg ul. Strzeleckiej i ul. Środkowej
Osiedle Praga I (1948-1952, proj. Helena i Szymon Syrkusowie), którego perełką architektoniczną jest „Falujący Dom”. Osiedle Praga II (1952-56, proj. Jerzy Gieysztor i Jerzy Kumelowski), zwane praskim MDM- em oraz osiedle Praga III (1961-66, proj. J. Czyż, J. Furman, L. Robaczyński, A. Skopiński), którego 12-piętrowe bloki posiadają imiona: Jagienka, Basia, Ania, Krysia, Ewa.
Na trasie: ognisko „Dziadka”, dawny Bar Stalowy, Czterech Śpiących, dawne Kino Syrena (dziś Superstacja), osławiony komisariat na Cyryla i Metodego, katownie NKWD i UB oraz byłe sowieckie ambasady.
Czas ok. 2,5-3 godz.
Przewodnik: Jarosław Kaczorowski
SPACER III
Jak lewy system łamał sobie zęby na prawym brzegu, czyli jak nowy ustrój chciał zmienić Starą Pragę
9.06, zbiórka o 10.30, pod Teatrem Powszechnym
Trasa: Teatr Powszechny, dawny Dom Towarowy na Pradze, dawna siedziba NKWD, kino Praha, bazar Różyckiego.
Podczas spaceru opowiemy o kołchoźnikach na ścianach, o roli reklamy w systemie niedoboru, o peerelowskiej walce z burżuazyjną architekturą, o sztandarowych budowach socjalizmu, o piknikach Trybuny Ludu, o tym gdzie Waldorff ze Szpilmanem spali pod jednym fortepianem oraz o roli Bazaru Różyckiego w walce o wolny rynek i roli teatru w walce o wolne słowo.
Czas ok. 2,5-3 godz.
Przewodnik: Jarosław Kaczorowski
SPACER IV
Koncertowy Grochów!
8.06 i 9.06, zbiórka o 13.30 pod rzeźbą „Panienki” przy fontannie obok Uniwersamu (rondo Wiatraczna).
Trasa: Grochów Stasiuka, dawne Kino 1 Maja, Zakłady Odzieżowe „Cora” z Izaurą i Alfonsem w tle,Dom Partii i mozaiki, tor kolarski „Orzeł” oraz dawny Instytut Weterynarii SGGW
( zwiedzenie pałacu, stajni, sali chirurgicznej). Zwieńczeniem wycieczki po Grochowie będą koncerty w Sinfonia Varsovia (16.00). W sobotę wystąpią: Aleksandra Orłowska-Jabłońska(sopran), Tomasz Kumięga (baryton), Krzysztof Bączyk (bas ), a w niedzielę TWOgether Duo – Maciej Frąckiewicz (akordeon)i Magdalena Bojanowicz (wiolonczela).
Czas trwania spaceru wraz z koncertem: 3,5 h.
Przewodnik: Cezary Polak
Pełny program wydarzeń WYŁĄCZ SYSTEM na www.wylaczSystem.pl