Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Polska Szkoła Dokumentu” – Krzysztof Kieślowski

21.03.2013

„Polska Szkoła Dokumentu” – Krzysztof Kieślowski

21.03.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Spotkanie w autorskim cyklu Tadeusza Sobolewskiego. Tym razem poświęcone dokumentom Krzysztofa Kieślowskiego (1941–1996) , który zaczynał od filmów dokumentalnych (m.in. (Życiorys, Z punktu widzenia nocnego portiera). Międzynarodową sławę zdobył realizując kino metafizyczne (Dekalog, Podwójne życie Weroniki, trylogia Trzy kolory). W programie:
  • Refren (10', 1972) Zapis dnia pracy zakładu pogrzebowego. Kamera obserwuje ludzi, którzy przyszli tu po stracie kogoś bliskiego i urzędników, którzy z bezduszną rutyną załatwiają formalności pogrzebowe.
  • Pierwsza miłość (52', 1974) Rok z życia pary bardzo młodych ludzi. Siedemnastoletnia dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży i wraz z ojcem dziecka postanawia rozpocząć samodzielne życie. Kamera towarzyszy parze podczas ciąży, ślubu, porodu, do początków życia we troje…
  • Gadające głowy (14', 1980) Zbiorowy portret Polaków. W którym roku się urodziłeś? Kim ty jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał? Z zarejestrowanego materiału Kieślowski wybrał 44 osoby i uporządkował ich wypowiedzi od niemowlaka do stuletniej staruszki.
Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny (wyd. Polskiej Szkoły Dokumentu), DSH.